5 tréningov pre rozvoj hmoty vášho chrbta
Tréning legendy IV. – Dave Draper a jeho obľúbený program
7 najväčších chýb, ktoré robia ľudia snažiaci sa jesť zdravo
Ako čo najviac znížiť potréningovú bolesť svalov?
Reklama
Zaujímavosti

Ujasnite si pri posilňovaní svoje priority

ikonkaUž dlhé roky je pravidlom, že svalová skupina, ktorá je vašou prioritou, sa odcvičí ako prvá, kým máte najviac energie. To vám umožní trénovať s vyššími váhami a vyššou intenzitou. Táto hypotéza však nebola až donedávna vedecky podložená.

Brazílski vedci však urobili štúdiu, v ktorej muži trénovali hornú časť svojho tela osem týždňov. Boli pritom rozdelení na dve skupiny, pričom každá vykonávala cvičenia v odlišnom poradí. Prvá skupina najskôr odcvičila cviky na veľké svalové skupiny (hrudník, chrbát, ramená) a až potom na menšie (bicepsy a tricepsy). Poradie bolo: benčpres, sťahovanie hornej kladky k hrudníku, tlaky na ramená, bicepsové zdvihy veľkou činkou a tricepsové extenzie. Druhá skupina ich absolvovala v presne opačnom poradí.

Výsledkom pozorovaní, ktoré boli zverejnené v Žurnále športovej vedy a medicíny, sa len potvrdilo staré známe a logické tvrdenie, že na začiatku tréningu máte na vykonávanie cvikov viac sily ako na jeho konci. Výraznejší rozdiel bol pri druhej skupine. Jej cvičenci už nemali toľko síl pri ťažkých cvikoch po tom, čo minuli časť svojej energie na menšie svaly.

Táto štúdia teda potvrdila to, čo už všetci dobre vieme. To znamená pre každého, kto by o tom čo i len pochyboval, že v prístupe k tréningu treba mať jasné priority. Vo všeobecnosti sa teda treba držať toho, že väčšie svalové partie majú prednosť pred menšími. Takisto to len utvrdzuje všetkých v tom, že ak chcú dobehnúť niektorú svalovú partiu, musia jej dať v tréningu prednosť.

Zároveň si však zo štúdie môžeme zobrať ďalšie ponaučenie. Ak nám napríklad zaostávajú bicepsy, nemali by sme ich zaradiť na začiatok tréningu, v ktorom budeme ešte cvičiť veľkú svalovú skupinou, akou je napríklad chrbát. To by vaším bicepsom pomohlo na úkor iných svalov. Odporúčanie teda je, zaradiť bicepsy na začiatok tréning rúk alebo pred svalovú skupinu, ktorú nijak priamo neovplyvňujú – stehná, lýtka, brucho.Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

kolko-trva-schudnutie-5-kil-je-rychlost-chudnutia-vobec-dolezitaKoľko trvá schudnutie 5 kíl? Je rýchlosť chudnutia vôbec dôležitá? najpopularnejsie-clanky-roka-2017-o-zdraviNajpopulárnejšie články roka 2017 o zdravíslovakfitness-sk-vam-praje-stastne-a-vesele-vianoceSlovakFitness.sk vám praje Šťastné a veselé Vianoce!dietne-napoje-toto-robia-vasmu-teluDiétne nápoje? Toto robia vášmu telu sportove-hodinky-potrebujete-ich-pri-cviceniŠportové hodinky: Potrebujete ich pri cvičení?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist