Vyššia intenzita, viac svalov. Skúste tieto skvelé kombinácie cvikov pre supersérie
Koľko tuku potrebujete spáliť, aby ste odkryli tehličky?
Zaručené tipy, ktoré okamžite pomôžu žene schudnúť
Strukoviny vás zasýtia lepšie ako mäso
Reklama
Výživa

Papája – prospeje vášmu telu z vnútra i z vonka

ikonkaPapája je chutné tropické ovocie, ktoré sa udomácnilo aj v našich obchodoch. Pochádza z južného Mexika a Strednej Ameriky, ale rozšírila sa už do celého sveta. Ľuďom poskytuje prospešné účinky, či už ide o zdravie alebo estetiku.

Papája je bohatým zdrojom antioxidantov, ako sú karotenoidy, flavonoidy či vitamín C. Obsahuje aj vitamíny B a rôzne minerály, ako napríklad draslík, meď a horčík. Je aj veľmi dobrým zdrojom vlákniny. Jedna stredne veľká papája obsahuje asi 120 kalórií.

Papája sa dá jesť aj samotná bez žiadnej dodatočnej úpravy, ale je to aj veľmi vhodná ingrediencia do šalátov. Ak sa chcete osviežiť, môžete si z nej vytvoriť aj mliečny koktail alebo ovocný džús.

Prospešné účinky papáje

Vďaka svojmu zloženiu podporuje papája náš imunitný systém a posilňuje kosti. Takisto zlepšuje zdravie srdca, prechádza srdcovocievnym ochoreniam a pomáha liečiť hypertenziu. Je prospešná aj pre tráviaci systém a dokáže pomáhať aj pri chudnutí. Niet prekvapením, že patrí medzi činitele, ktoré znižujú riziko obezity a cukrovky.

Papája je užitočná aj vtedy, keď chcete redukovať zápalové procesy v tele, predchádza artritíde (pomáha ju aj liečiť) či zlepšuje zrak. Vedci už tiež zistili, že by mohla znižovať riziko rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva či prostaty. Ak potrebuje dodať energiu, pomôže vám aj s tým. Pomáha aj utlmovať prejavy astmy.

Ak sa nanáša na pokožku, dokáže urýchľovať hojenie rán a popálenín. Funguje aj ako prevencia voči infekciám. Toto tropické ovocie však poteší aj tých, ktorí sa chcú skrášliť. Bojuje totiž proti vráskam a odďaľuje starnutie. Čistí a hydratuje pokožku, bojuje proti akné a tmavým škvrnám na pokožke (lakte, kolená). Nečudo, že ju využíva aj kozmetický priemysel.

Prospešné účinky semien

Aj samotné semená papáje obsahujú vysokú úroveň proteolytických enzýmov, ktoré prispievajú k ich prospešným účinkom. Semená v prvom rade pomáhajú zbavovať telo parazitov, chránia a zlepšujú tráviaci systém. Sú však aj nástrojom liečby cirhózy pečene a dokážu absorbovať prebytočné tuky a cukry.

Mohlo by vás zaujímať:

strukoviny-vas-zasytia-lepsie-ako-masoStrukoviny vás zasýtia lepšie ako mäso pat-podcenovanych-jedal-ktore-vam-pomozu-schudnutPäť podceňovaných jedál, ktoré vám pomôžu schudnúťnizkosacharidove-druhy-zeleniny-ktore-vam-pomozu-schudnutNízkosacharidové druhy zeleniny, ktoré vám pomôžu schudnúť aj-bravcove-maso-moze-byt-dobrym-zdrojom-bielkovinAj bravčové mäso môže byť dobrým zdrojom bielkovín jednoduche-sposoby-ako-sa-rozlucit-so-stravovacimi-zlozvykmiJednoduché spôsoby, ako sa rozlúčiť so stravovacími zlozvykmi
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
Fitness diskusia
Databáza cvikov
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2017 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist