Pre ženy

Výživové odporúčania pre každú dekádu života ženy

11. februára 2017
Výživové odporúčania pre každú dekádu života ženy
Vaše preferencie v stravovaní by sa mali meniť každou ďalšou dekádou vášho života. Počnúc 20. rokmi sa pozrieme na to, ako by sa malo vyvíjať stravovanie žien v jednotlivých obdobiach ich života.

20. roky

V tejto dekáde sú pre ženy dôležité predovšetkým pokožka, kosti, metabolizmus, imunitný systém a zdravie čriev.

- Mrkva a sladké zemiaky sú dôležité pri predchádzaní duševných skratov.
- Fermentované jedlá podporujú zdravie čriev a znižujú pravdepodobnosť zrútenia.
- Mandle podporujú chudnutie a prospievajú kostiam a zubom.
- Kel je nízkokalorický, pričom podporuje imunitný systém a metabolizmus.
- Jahody a kiwi zlepšujú stav imunitného systému i pokožky.
- Losos podporuje zdravé hormóny.
- Sezamové semená sú dôležité pre kosti a zuby.
- Kura je dostupným zdrojom bielkovín. Neobsahuje pritom veľa kalórií a tukov.

30. roky

V tridsiatych rokoch života je pre ženy dôležité udržiavať si zdravú hmotnosť, zlepšovať svoju koordináciu a najmä sa naučiť žiť tak, aby sa v budúcich rokoch vyhli nadváhe.

- Komplexné sacharidy, ako ovsené vločky, sú perfektné pre pravidelnú stolicu a redukovanie nadúvania.
- Ustrice posilňujú vlasy a pokožku. Udržiavajú v poriadku hladinu testosterónu.
- Ľanové semená podporujú hojenie žalúdočno-črevného systému.
- Červená fazuľa je veľkou zbraňou v boji proti následkom starnutia.
- Mäsový vývar zlepšuje stav čriev, imunitného systému, kĺbov. Bojuje proti celulitíde.
- Vlašské orechy kontrolujú cholesterol a redukujú zápalové procesy.
- Pomaranče pomáhajú redukovať riziko obličkových kameňov.
- Quinoa pomáha budovať a udržiavať svalovinu, ako aj udržovať krvný tlak v normále.
- Bok choy je zelenina vhodná pre chudnutie, udržiava pod kontrolou krvný tlak, zlepšuje trávenie a je prospešný aj pri počatí a tehotenstve.
- Avokádo a píniové orechy podporujú plodnosť, redukujú riziko potratu a pomáhajú regulovať menštruačný cyklus.

40. roky

V tomto období sa zvyšuje riziko rakoviny, a tomu by sa mala prispôsobiť aj strava. Je tiež dôležité dbať na svoj zrak a redukovať zápalové procesy v tele.

- Artičoky chránia pečeň a podporujú činnosť obličiek.
- Morské riasy podporujú činnosť štítnej žľazy.
- Slnečnicové semená prospievajú štítnej žľaze, srdcovocievnemu i duševnému zdraviu.
- Sezamové semená kontrolujú tlak krvi a znižujú riziko rakoviny.
- Hnedá ryža pomáha znižovať cholesterol a zlepšuje trávenie.
- Špenát je dôležitý pre zdravie očí, redukovanie zápalov a boj proti rakovine.
- Kokos chráni pred vírusmi a baktériami. Podporuje aj činnosť mozgu.
- Sardinky prospievajú kostiam, znižujú riziko srdcových ochorení a zápalov.

50. roky

Od päťdesiatky je dôležité monitorovať stav štítnej žľazy a uisťovať sa, že funguje tak, ako má. To isté platí aj o stave žalúdka a tráviaceho systému.

- Chia semená podporujú činnosť vášho tráviaceho systému.
- Vajcia pomáhajú udržovať svalovú hmotu a udržovať zdravú hmotnosť. Podporujú činnosť nervov a metabolizmu.
- Strukoviny znižujú cholesterol a prospievajú tráveniu. Kontrolujú krvný tlak, bojujú proti rakovine a znižujú únavu.
- Cibula spomaľuje oslabovanie kostí.
- Fenikel zlepšuje hustotu kostí a prospieva tráveniu.
- Červené mäso odchované na tráve obsahuje veľa zdravých tukov.
- Plody rohovníka prospievajú štítnej žľaze a cholesterolu.
- Kurkuma pôsobí protizápalovo a pomáha prečisťovať pečeň.
- Bazalka redukuje riziko osteoporózy, aterosklerózy, cukrovky i rakoviny.
- Para orechy kontrolujú cholesterol, predchádzajú krvným zrazeninám, znižujú riziko infarktu a mŕtvice. Redukujú tiež vrásky a podporujú pružnosť pokožky.

zdroj: oxygen