Pre ženy

Osem chýb, ktoré ženy robia najčastejšie

Autorka: Lucka  /   09. júla 2016
Osem chýb, ktoré ženy robia najčastejšie
Keď chcete schudnúť alebo posilniť vaše telo, je dôležité uvedomiť si, že sa na tento cieľ musíte koncentrovať. A koncentrovať by ste sa mali na to, aby váš tréning bol čo najefektívnejší. Preto vám prinášame prehľad chýb, ktoré vidno dosť často a ktorým by ste sa mali určite vyhnúť.

1. Myslíte si, že zmena príde zo dňa na deň

Mnoho žien si na Nový rok stanovuje nereálne ciele a myslia si, že sa veľmi ľahko stanú fitness modelkami. To je však omyl. K postave profesionálok vedú dlhé roky tréningu a zdravej výživy. Aj pri vašich skromnejších cieľoch musíte počítať s tým, že to istý čas potrvá. Preto sa neznechuťte, že výsledky prichádzajú pomaly. Pri cvičení je dôležitá aj genetika, no platí, že trpezlivosť ruže prináša. A možno vám ich prinesie aj nejaký fešák.

2. Využívate zlú techniku

Táto chyba je veľkým rizikom, pretože zlá technika vedie k neuspokojivým výsledkom, ale čo je ešte horšie, aj k zraneniam. Preto sa vždy odporúča začínať najskôr s certifikovaným trénerom, ktorý by vás mal naučiť správnu techniku základných cvikov. Tiež pomáha cvičiť pred zrkadlom, kde okamžite vidieť, či robíme všetko správne.

3. Cvičíte s prázdnym žalúdkom

Veľkou chybou pri cvičení, či už aeróbnom alebo s činkami, je, že ho robíme na prázdny žalúdok. Stáva sa to väčšinou ráno a chránime si tento krok argumentom, že sa tak ľahšie spália tuky. Bez zdroja energie sa však kardio stáva trápením a nie je až také efektívne. Preto si dajte hodinu pred cvičením aspoň mini jedlo (kúsok ovocia, orechy) a nezabudnite si so sebou zobrať vodu.

4. Vyhýbate sa ťažkým váham

Jeden z najbežnejších mýtov v ženskom fitness svete je tvrdenie, že činky spôsobujú rast veľkých svalov. Je to však nezmysel a ťažšie váhy vám neublížia. Ženy tak ľahko hmotu nenaberajú ako muži a navyše, pridaním len malej svalovej hmoty zvyšujete spaľovanie kalórií nie len počas tréningu, čo vedie k ľahšiemu chudnutiu. A práve pre rast svalov sa hodia ťažšie váhy. Nemusíte sa ich báť.

5. Robíte priveľa kardia v miernom tempe

Ženy robia pri kardiu tieto chyby – zažnú na úvod cvičiť veľa minút, na ktoré si telo zvykne a oni nečerpajú toľko výhod. Keďže o tom ani nevedia, robia ho stále rovnako a recept vidia v jeho častejšom vykonávaní. Je to však chyba. V prvom rade by sa malo začať zľahka a postupne zvyšovať čas, aby si telo zvykalo pomalšie. A tiež je dobré zaradiť čas od času kratšie, ale intenzívnejšie tréningové jednotky, napr. HIIT (vysokointenzívny intervalový tréning).

6. Vynechávate strečing

Táto chyba je veľmi rozšírená celkovo. Veľa žien, ale aj mužov, príde do posilňovne a prvé čo urobia je, že chytia do ruky činku alebo rovno skočia na bežecký pás. Absolvujú svoj tréning a potom rovno odídu domov. Dôležité je však venovať pár minút pred tréningom zahriatiu a po ňom absolvovať pár minút strečingu, ktorý pomáha predchádzať zraneniam, zvyšuje pružnosť a zefektívňuje tréning.

7. Uľahčujete si tréning

Vyvarujte sa využívaniu príliš ľahkých váh, pri ktorých sa ani nezapotíte. Nerobte príliš veľa prestávok a nemávajte ich ani príliš dlhé. Vaším cieľom je cvičiť, a tak sa tomu venujte poctivo. Veľa žien si myslí, že stačí urobiť 20 opakovaní s ľahkou váhou a hoci sa ani nezapotia, očakávajú výsledky. Aspoň pár posledných opakovaní by ste mali urobiť s problémami, pretože práve tie rozhodujú o vašom úspechu. To trápenie prináša výsledky.

8. Robíte stále to isté

Ak robíte dokola to isté, nesie to so sebou dve hrozby – nebudete robiť pokroky a monotónnosť spôsobí stratu vašej vášne pre cvičenie. Preto raz za čas obmeňujte svoje tréningové plány, meňte cviky, počty opakovaní či poradie cvikov. Najčastejšou chybou je napríklad pri bruchu neustále cvičenie skracovačiek. Je však veľa iných cvikov, ktoré prinesú lepšie výsledky i rozmanitosť do tréningu.

Vyhnite sa týmto chybám a vaše tréningy budú razom efektívnejšie.

Letný režim, pôvodne z : 11.5.2013