Suplementy

L-carnitín – základy pre začiatočníkov

14. augusta 2019
L-carnitín – základy pre začiatočníkov
Na trhu sa nachádza veľa výživových doplnkov zameraných na chudnutie. Spaľovanie tukov sľubuje mnoho z nich, no nie všetky sú účinné. Medzi najpopulárnejšie patrí L-carnitín, ktorý je dostupný už dlhšiu dobu, a tak sa o ňom už aj viac vie.

L-carnitín je neesenciálna aminokyselina, čo znamená, že si ju telo vie vytvoriť samo. Nepotrebuje ho veľa, no ak chce človek využiť jeho účinky na chudnutie, jeho prirodzená úroveň nie je dostatočná. Z potravy ho dostaneme hlavne z mäsa, no pri chudnutí je lepšie siahnuť na formu suplementu.

Hoci môžeme v obchodoch nájsť množstvo efektívnejších spaľovačov, aj L-carnitín ma svoje výhody, hoci jeho účinok je často spochybňovaný. V prvom rade treba spomenúť jeho výhodu v tom, že ide o prírodnú látku, ktorá so sebou neprináša také vedľajšie účinky ako mnohé iné spaľovače. Tie sú navyše aj drahšie.

Účinok L-carnitínu spočíva v transporte tukov do mitochondrií, kde sa tukové bundy oxidujú a stávajú sa zdrojom energie. Práve na tom je založený princíp spaľovania tukov, ktorý tento suplement urýchľuje.

Treba však dodať, že mnoho jeho odporcov očakáva pred jeho užívaním zázraky. Rovnako ako aj pri ostatných doplnkov zameraných na chudnutie však platí, že sa jedná skutočne len o doplnok. Potrebná je aj úprava stravy a tréningu. Bez toho nefungujú ani efektívnejšie spaľovače.

Okrem toho, že podporuje metabolizáciu tukov, sa L-carnitín používa aj pre zlepšenie výdrže a výkonu pri aeróbnom cvičení. Navyše väčšina týchto suplementov prichádza v rôznych osviežujúcich chutiach, a tak si jeho konzumáciu aj vychutnať.

V neposlednom rade sa dokázali jeho účinky na zlepšovanie kardiovaskulárneho zdravia. L-carnitín chráni cievy pred usadzovaním cholesterolu, znižuje hladinu triglyceridu v krvi a podporuje činnosť srdca.

Nájsť v obchode tento výživový doplnok nebude problém, pretože skoro každý výrobca suplementov ho má vo svojej ponuke. Nájdete ho aj v najrôznejších formách – kapsľovej, tabletovej, práškovej či tekutej, ktorá je prirodzenejšia a tým pádom aj efektívnejšia (rýchlejšie sa vstrebe).

Minimálne účinne množstvo je 500 mg, ale odporúča sa prijať aspoň 2 až 3 gramy. Aj pri väčšom dávkovaní nehrozí žiadne riziko, maximálne hnačka. Ideálne by bolo začať s menšími dávkami a postupne ich zvyšovať, keďže telo si na ne postupne zvyká, čím sa jeho efektivita znižuje, ak nedôjde k zvýšeniu dávok.

Oplatí sa L-carnitín kúpiť? To záleží na vás, nie je príliš drahý a nemá nebezpečné efekty. Preto ho treba vyskúšať na vlastnej koži. Ak budete dodržiavať tréningový plán a diétu (príjem sacharidov by mal tvoriť najviac 50% prijatej energie), budete spokojní. Aj športovci a kulturisti sa k nemu vracajú pravidelne.

Letný režim, pôvodne z : 15.05.2013.