Motivácia

Ciele – dôležité, no podceňované. Stanovte si ich správne!

17. júla 2016
Ciele – dôležité, no podceňované. Stanovte si ich správne!
Najdôležitejšia v celom procese transformácie tela je vaša túžba, vaše odhodlanie niečo dosiahnuť. Vytrvalá práca sústredená k naplneniu cieľa. A na začiatok je potrebné vedieť, aký cieľ to vlastne máte a čo chcete dosiahnuť.

Stanovte si svoj cieľ, najlepšie na papier

Už viete čo chcete dosiahnuť? Chcete nabrať svaly? Chcete byť silnejší? Chcete schudnúť? Väčšina ľudí zostane len pri snívaní. Tí úspešní sny prenesú na realitu. Sny prenesú na papier v podobe cieľov, hľadajú spôsob ako ich dosiahnuť a konajú. Aktívne smerujú k svojim cieľom.

Ciele sa nemusia týkať len fitness oblasti. Môžu sa tykajú vašej rodiny, vzťahov, vzdelania, prace, osobného rozvoja, financií, prístupov a pod. Mať ich je pekné. Lepšie však je, ak ich rovno prenesiete na papier. Môže to byť kúsok papiera či strana v denníku.

Je dobré, ak raz za čas, ideálne každý deň, sa na ne pozriete. Prečo? Aby ste si pripomenuli čo chcete. Platí, že úspešnosť dosahovania cieľov rastie, ak sú v písomnej forme a neležia len niekde vo vašej hlave. A navyše, stojí za to nakoniec ten cieľ preškrtnúť alebo vedľa neho napísať „splnené“.

Hlavný cieľ rozdeľte na viaceré čiastkové

K vášmu hlavnému cieľu by mali byť určené aj menšie, ktoré sú akýmsi medzistupňom pri dosahovaní toho hlavného. To sú tie ciele, ktoré vás k nemu dovedú. Každý splnený menší cieľ vás posunie o krok bližšie k jeho dosiahnutiu a rozhodne vám dodá sebavedomie a novú dávku motivácie.

Novoročné predsavzatia?

Často sa stretávame s novoročnými predsavzatiami, ktoré môžeme zaradiť do kategórie cieľov. V roku 2013 chceme schudnúť 10 kilogramov, zarobiť 20 000 eur, stretnúť lásku svojich snov... Faktom však je, že novoročné predsavzatia zväčša nefungujú. Prečo?

Väčšina ľudí si ich nesformuluje vhodne a neprenesie na papier. Na to, čo sa povie v prvé minúty 1. januára, si niektorí ľudia po niekoľkohodinovom spánku už ani nepamätajú. A blažený stav po konzumácii alkoholu nie je tou príčinou. Opakujem – dôležité je napísať správne sformulované ciele, urobiť aktívne kroky k ich dosiahnutiu a každý deň si ich pripomínať, pozerať sa na ne.

Aký by mal byť správne stanovený cieľ?

Už dvakrát sme v predchádzajúcich pár riadkoch spomenul vhodné sformulovanie cieľa. Aj to je veru dôležité a preto sa vám budeme snažiť načrtnúť, akým spôsobom si vhodne stanovíte svoje ciele, aby ste urobili prvý krok v ceste za svojím vysnívaným telom.

Vaše ciele by mali byť realistické, ale zbytočne sa neuskromňujte. Pokojne myslíte aj vo veľkom, no nezabúdajte na trpezlivosť. Ak ste motivovaní a CHCETE, tak aj keď nedosiahnutie Váš „nereálny“ cieľ, aspoň sa k nemu priblížite.

Ideálne by bolo stanoviť si dosiahnuteľný a realistický cieľ a skôr ako povedať, že budem cvičiť dve hodiny denne, by bolo realistickejšia zaviazať sa k 30 minútam trikrát do týždňa. Cieľ by mal byť tiež špecifický – nemôžeme len povedať, že chceme schudnúť, a merateľný. Najlepšie je napísať si, že chceme schudnúť 5 kilogramov (máme konkrétne číslo i vieme pokroky zmerať - vážením). To by tiež malo byť ohraničené časom – schudnúť 5 kilogramov do 31. júna.

Ako súčasť motivácie môžete po splnení cieľov použiť formu odmeňovania. Stanovte si podmienku, že ak cieľ dosiahnete, niečo za to dostanete, niečím sa odmeníte. A tiež sa nebojte upravovať vaše ciele „za jazdy“. Zmeny sú súčasťou života, netreba sa ich báť. Pamätajte však, že správne stanovenie cieľov je základom cesty k úspechu. Tak uchopte do ruky pero, zoberte papier a napíšte si ich. Držíme vám palce pri ich napĺňaní.

Letný režim, pôvodne z : 4.3.2013