Výživa

Prečo jesť špargľu? Poznáme 9 dôvodov

04. júla 2017
Prečo jesť špargľu? Poznáme 9 dôvodov
Nie je drahá a je celkom chutná. Navyše, prináša so sebou mnoho výhod. Napriek tomu ju veľa ľudí neobľubuje. Reč je o špargli, ktorej pravidelný príjem bude mať na vaše telo a zdravie niekoľko pozitívnych efektov.

Najlepšie je kúpiť si zelenú špargľu a skonzumovať ju čo najskôr, pretože sa veľmi rýchlo vysuší a znehodnotí. Ako čerstvá však chutí veľmi dobre. Aj keď ju aj napriek tomu jesť nechcete, skúste si prečítať nasledujúci 9 dôvodov. Možno zmeníte svoj názor...

1. Podporuje chudnutie

Špargľa obsahuje málo kalórií a s vysokým obsahom vlákniny a nízkym glykemickým indexom sa hodí do diéty. Rýchlo vás zasýti a pritom jedna šálka obsahuje len 27 kalórií.

2. Pôsobí ako prírodné afrodiziakum

V mnohých kultúrach sa špargľa využívala ako prírodné afrodiziakum, hoci výskumy nejaký významný vplyv nepotvrdili. Obsahuje však látky, ktoré majú vplyv na kvalitu reprodukčného zdravia u mužov i žien, a zľahčovanie predmenštruačného syndrómu či symptómov menopauzy.

3. Podporuje prospešné baktérie

Nie všetky baktérie sú zlé a práve tie dobré podporuje špargľa tým, že stimuluje ich tvorbu a aktivitu inulínom, druhom rozpustnej vlákniny. Ten takisto blokuje tvorbu zlých baktérií.

4. Nápomocný pre zdravé tehotenstvo

Špargľa je skvelým zdrojom vitamínu B9 a vitamínu M. Vďaka svojmu zloženiu je vhodná pre tehotné ženy, ktorých plody pomáha chrániť pred poškodeniami, ktoré spôsobujú paralýzu a smrť novorodencov.

5. Utlmuje „opicu“

Aminokyseliny a minerály, ktorá získate výťažkom zo špargle pomáhajú uľahčiť symptómy „opice“ a chrániť pečeň pred škodlivinami z alkoholu.

6. Pôsobí ako prirodzené diuretikum

Špargľa je dobrým zdrojom neesenciálnej aminokyseliny asparagínu, ktorá slúži ako prirodzené diuretikum. To podporuje vyplavovanie tekutín z teľa a pomáha sa zbaliť rýchlejšie nadbytočnej soli.

7. Neobsahuje takmer žiadne škodliviny

Výhodou tejto zeleniny je fakt, že rastie veľmi rýchlo. Preto nie je takmer žiadna potreba podporovať jej rast chemickými látkami. Špargľa patrí medzi ovocie a zeleninu s najmenším obsahom pesticídov na trhu.

8. Alkalizuje telo

Špargľa patrí k potravinám, ktoré navodzujú rovnováhu v tele tým, že ho alkalizujú. Moderné stravovacie návyky totiž vedú k nadmernej kyslosti organizmu. Špargľa proti tomu bojuje a naopak tak pomáha k väčšej energii, krajšej pokožke a silnejšiemu imunitnému systému.

9. Prevencia proti rakovine

Špargľa má veľmi vysoký obsah glutatiónu, čo je veľmi dôležitá antikarcinogénna látka a najpotentnejší antioxidant. Vďaka tomu sa telo prečisťuje, čo pomáha k dlhovekosti a slúži ako prevenciu pred vznikom rakoviny.

Letný režim, pôvodne z : 02.07.2013