InstagramFacebookYoutube
Tréning

Desať tipov, ako v posilňovni nevyhorieť

24. júla 2017
Desať tipov, ako v posilňovni nevyhorieť
Už sa podobný scenár stal často – niekto sa odhodlá cvičiť, ide do fitka a začne poriadne z ostra. Väčšinou však takýto plán skončí tým, že sa jedného dňa pristihne pri tom, že sa mu nechce do posilňovne ísť. Nechce sa mu cvičiť.

Mnoho ľudí urobí v začiatkoch svojej „cvičebnej kariéry“ rovnakú chybu. V dnešnom článku si prinesieme tipy, ktorými by sa dalo takémuto vyhoreniu zabrániť. Cvičiť tak neskončíte mesiac po tom, čo ste si ho dali za novoročné predsavzatie. Ak ich budete aplikovať, vydržíte dlhšie a snáď vás bude sprevádzať po celý zvyšok života. Tipy sa hodia aj pre tých, ktorý začínajú s novým programom a nechcú od neho hoci len neúmyselne upustiť.

1. Urobte z cvičenie dôležitú súčasť života

Mnoho ľudí vníma cvičenie ako rekreáciu, nie ako povinnosť, čo znamená, že keď sa denný program nahustí, tréning je z neho vyškrtnutý ako prvý. Vy sa však musíte rozhodnúť, že cvičenie je veľmi dôležitou súčasťou života. Mali by ste si ho plánovať dopredu a plán dodržiavať aj keď z vás opadne nadšenie.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Odstráňte prekážky

Pravdepodobne vydržíte cvičiť dlhšie, ak nebude cesta do posilňovne pre vás nepríjemnosťou. Vyberte si teda fitko, do ktorého sa dostanete bez zdržaní za rozumný čas a môžete v ňom trénovať v ľubovoľnú časť dňa bez toho, aby ste čakali v rade na stroj, ktorý chcete používať.

3. Nepreceňujte vlastné sily

Mnoho ľudí často začne cvičiť príliš agresívne a snažia sa cvičiť na úrovni, ktorá je príliš náročná vzhľadom na jej schopnosti. To ústi k nechuti trénovať, pretože sa ľudia po cvičení cítia horšia ako by sa mali. Navyše riskuje zranenia.

4. Stanovte si dosiahnuteľné ciele

Často sa stáva, že nový program sa začína s cieľom vybudovať postavu fitness modela. Ak si latku stanovíte privysoko, vaše pokroky vás nemusia uspokojovať a ste náchylní k tomu, že sa vzdáte, pretože „to neprináša žiadne ovocie“. Mali by ste si stanovovať realistické ciele na obdobie jedného až troch mesiacov a každý mesiac ich zvyšovať.

5. Zaznamenávajte si svoj pokrok

Pokroky medzi jednotlivými tréningami môžu byť nepostrehnuteľné, a preto je dôležité viesť si tréningový denník, v ktorom si zapisujete svoje tréningy a výkony v nich. Mapujete tak svoj pokrok a časom na základe toho budete aj vedieť určiť, čo vám prinášalo najväčšie pokroky, a čo najmenšie. Na základe toho si budete vedieť v budúcnosti zostaviť efektívnejší plán.

6. Občas si tréning spestrite

Robiť stále ten istý tréning dokola vedie k monotónnosti a nude. Navyše ani výsledky nie sú také ako by mali byť. Ak budete vaše tréningy obmieňať bude vaše cvičenie efektívnejšie a zábavnejšie. Dobrým pravidlom je zaviesť zmenu každé tri až štyri týždne.

7. Nájdite si trénera alebo tréningového partnera

Sústredenie na tréning je jednoduchšie, ak pri vás stojí skúsený profesionál alebo tréningový partner, ktorému záleží aj na vašich pokrokoch. Keď máte pri sebe niekoľko, kto na vás dohliada alebo vás sleduje, udržiava vás to vo vás väčšiu motiváciu pokračovať.

8. Nájdite si „súpera“

Pre mnohých je posilňovanie menej zábavné preto, lebo im chýba hra proti súperovi. Túto súťaživosť si však môžete vytvoriť aj v posilňovni. Ak cvičíte s tréningovým partnerom, môžete robiť medzi sebou mini súboje, napríklad kto urobí viac opakovaní (s dodržaním správnej techniky). Ak ste na bežeckom páse a vedľa vás niekto iný beží, povedzte si, že vydržíte dlhšie ako on a verte ho ako súpera. Ak to nezvládnete, prehrali ste.

9. Donúťte sa tri mesiace vydržať

Nič nemotivuje viac ako samotné výsledky. Nato aby ste zaznamenali viditeľné zmeny na vašom tele, potrebujete až tri mesiace tréningu. Odhodlajte sa vydržať cvičiť túto dobu, počas ktorej si na pravidelné cvičenie zvyknete a zníži sa pravdepodobnosť, že sa vzdáte.

10. Ak od tréningu upustíte, snažte sa znovu motivovať

Ako náhle vynecháte jeden tréning, musíte sa znovu čo najskôr namotivovať. Ak by ste totiž vynechali aj ďalší, dostanete sa do nebezpečnej zóny, kde prichádza čas, kedy sa veľa ľudí vzdáva. Povedia si, že keď ste vynechal jeden či dva tréningy a nič sa nestalo, prečo by sa niečo malo stať, ak ich vynecháte všetky. Skôr ako sa nazdáte, vaše tréningovej snahe bude koniec.

Letný režim, pôvodne z : 19.8.2013


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist