Tréning

Aké sú výhody bicepsových zdvihov na šikmej lavičke?

26. júla 2018
Aké sú výhody bicepsových zdvihov na šikmej lavičke?
Ak cvičíte svoj biceps len z jedného uhla, nedosahujete svojim tréningom plný potenciál. Zmena uhla vám dokáže pomôcť zdokonaliť časti vašich výstavných svalov, ktoré ignorujete. Preto je vhodné zaradiť do tréningu bicepsov zdvihy na šikmej lavičke.

Prečo zaradiť cvik do tréningu?

Väčšina ľudí na tréningu bicepsu využíva niekoľko populárnych cvikov, ako zdvihy s veľkou činkou, zdvihy v stoji, kladivové zdvihy či koncentrované zdvihy. Trénujú sa v stoji alebo v sede. Uhol je však približne rovnaký a lakeť je vždy pred alebo vedľa tela.

Ak k týmto cvikom však pridružíte zdvihy na šikmej lavičke, lakte sa dostanú za telo a zmeníte tak uhol, čím podporíte aj precvičenie a v konečnom dôsledku rast svalov. Dostanete sa zo zóny pohodlia a bicepsy budete vystavovať novým impulzom.

Zmenou uhla sa cvik konkrétne viac zameriava na vrchol dlhej hlavy vášho bicepsu. Počas jeho vykonávanie sa totiž svalov viac natiahne ako je bežné a to spôsobí viac poškodení v svalových vláknach. A tie vďaka poriadnej regenerácii vedú k nárastu sily i objemu, pričom sval aj tvarujú – rastú do výšky.

Prevedenie cviku

Na vykonávanie cviku sú potrebné len dve jednoručné činky a šikmá lavička nastavená na uhol 30-45 stupňov. Cvik môžeme vykonávať pohybmi oboch rúk súčasne alebo každou jednou striedavo. Prevedenie si popíšeme obojručnou alternatívou.

Sadneme si na lavičku a uchytíme do oboch rúk jednoručky. Ľahneme si tak, že ruky máme po boku tela a dlane smerujú k telu (1), prípadne vpred. Jednoručky zdvíhame tak, aby pri vrchnej polohe dlane smerovali k ramenám (2). Kontrolovaným pohybom činky spúšťame dole do pôvodnej pozície (1).

Aby ste dodržali správnu techniku, uistite sa, že máte hlavu opretú o lavičku počas celého rozsahu pohybu. Ľahšie sa tak budete sústrediť na bicepsy ako iné svaly. Lakte sa snažte držať pri tele a pohyb by mali robiť len predlaktia.

Databáza cvikov: Cviky na bicepsy

Pôvodne vydané: 23.09.2013.