Suplementy

Doplnky výživy proti striám

16. augusta 2017
Doplnky výživy proti striám
Keď sa telo naťahuje za hranice svojej elasticity, dochádza k poškodeniu pokožky a k striám. Bežne ich vidno u ľudí s nadváhou, u ľudí, ktorí rýchlo zvýšili svoju hmotnosť. Hoci najviac sa na ne sťažujú ženy, je to bežný jav aj u mužov. Typické sú aj v kulturistike.

Našťastie existujú aj suplementy, ktoré proti striám bojujú. Dôležité však je podotknúť, že sa ich prostredníctvom nich úplne nezbavíte. Najlepšie fungujú ako prevencia, pretože nedostatok minerálov a vitamínu E podporuje ich rozvoj.

A práve dobrý multivitamín s obsahom minerálov vám v tomto ohľade pomôže, pretože prospeje pružnosti vašej pokožky. Existujú však aj konkrétne doplnky určené aj proti striám. Tie môžu byť nasledujúce: Koenzým Q10 kombinovaný s vitamínmi, vitamín C, vitamín E, vitamín A a zinok.

Všetky majú podobné účinky – bojujú proti starnutiu a poškodzovaniu pokožky. Vitamín A má navyše schopnosť poškodenie pokožky napravovať prostredníctvom zvýšenia a zlepšenie obsahu kolagénu v pokožke. Vitamín C má tiež schopnosť zotavovať rany a poškodené tkanivá.

Najlepší na prevenciu sa z vitamínov javí vitamín E, ktorý pomáha udržiavať v zdravom stave tkanivá a membrány pokožky. Je efektívny predovšetkým pri prevencii, ale aj pri liečení strií. Vtedy sa ideálne aplikuje lokálne.

Podobné významné postavenie u minerálov má zinok, ktorý je nápomocný pri boji so striami, pretože generuje kolagén, ktorý bežne nie je dostupný v jedle. Mal by byť dôležitou súčasťou vašej suplementácie.

Keďže predpokladáme, že vitamínu C dostávate do tela dostatok, keďže je základom každej suplementácie, odporúčame prikúpiť vitamín E ako prevenciu, prípadne masť s jeho obsahom na ich liečenie. Treba si však uvedomiť, že žiadne doplnky ich úplne odstrániť nedokážu. Najlepšie je preto prevencia.

Letný režim, pôvodne z : 9.10.2013.