Tréning

Tehličky na bruchu a mýty o nich

01. júla 2019
Tehličky na bruchu a mýty o nich
Počúvanie rád ako si vypracovať na bruchu tehličky môže byť zradné. Avšak, ak z nich odstránite všetky mýty, nebude vám stáť v ceste nič okrem nedostatku disciplíny. Dnes vám ponúkame prehľad tvrdení, ktoré sa síce často používajú, no nemajú svoje opodstatnenie.

Zlú diétu vynahradí tréning

Ak neustále prijímate nezdravé a nesprávne jedlá, budete nezdraví a ani vaša postava nebude stať za to. Budovanie tehličiek začína v kuchyni s dobrou diétou. Mnohí aj napriek tomu jedia ako chcú a myslia si, že to potom vykompenzujú v posilňovni. V drvivej väčšine prípadov to však k vypracovanému bruchu nevedie.

Sacharidy spôsobujú tuk na bruchu

Sacharidy sú základnou živinou, ktorú telo potrebuje pre energiu. Mnohí ich vinia za tuk okolo brucha, no v skutočnosti nie sú všetky zlé. Problémy môžu robiť len rýchle sacharidy (chleba, športové nápoje, zemiaky a pod.), a preto by ste sa mali viac sústrediť na pomalšie zdroje, ako sú napríklad ovocie, zelenina, celozrnné výrobky či ovsené vločky.

Skracovačky sú podmienkou tehličiek

Klasické skracovačky, prípadne ľahy-sedy, sú najpopulárnejšími cvikmi na rozvoj brušného svalstva. Používa ich až na pár vzácnych výnimiek každý, no v skutočnosti nie sú podmienkou vzniku tehličiek. Efektívne sú aj iné cviky, ako zdvíhanie nôh vo vise, rôzne vytáčania, skracovačky na kladke, úklony a podobne.

Brucho treba cvičiť denne

Jedno z najpopulárnejších tvrdení týkajúcich sa tréningu brucha je to, že ho možno cvičiť na dennej báze. Nie je v tom problém, no veľmi rýchlo dôjde k pretrénovaniu. Svaly brucha sú rovnaké ako každé iné a preto je nutné aj im dopriať čas na regeneráciu.

Strata tukov na bruchu sa dá zacieliľ

Veľa ľudí robí odhodlane množstvo skracovačiek a iných cvikov na brucho s myšlienkou, že tým pomôžu spáliť tuk v jeho oblasti. Dôležité však je podotknúť, že nič také ako lokálne chudnutie nefunguje. Navyše, môže to aj narušiť vašu snahu schudnúť, pretože môžete zvýšiť hladinu kortizolu, ktorý okrem iného bráni spaľovaniu tukov.

Spalovače tukov urobia ťažkú prácu za vás

Spalovače tukov, či už ide o zelený čaj, kofeín alebo iné formy, majú v sebe látky, ktoré pomáhajú pri spaľovaní tukov, ale nemožno od nich očakávať zázraky. Mnoho ľudí si však bohužiaľ predstavuje, že aj keď poctivo necvičia a poriadne sa nestravujú, tak ich tieto doplnky výživy zachránia. A potom sú sklamaní, že nefungujú...

Letný režim, pôvodne z : 21.11.2013.