Tréning

10 dôvodov, prečo vám nerastú svaly

29. augusta 2022
10 dôvodov, prečo vám nerastú svaly
Budovanie svalov nie je len o tom, že prídete do posilňovne, niečo párkrát zdvihnete a odídete k zrkadlu sledovať váš pokrok. Ak sa aj vy pýtate, prečo aj napriek cvičeniu svaly neprichádzajú, možno vám pomôže nasledujúcich 10 dôvodov uvedomiť si, kde robíte chybu.

1. Ste netrpezliví

Ak začínate s cvičením a po dvoch týždňoch nevidíte žiadne zmeny, nevzdávajte to. Vaše telo počas tejto doby zlepšovalo komunikáciu medzi mozgom a svalmi, ako aj koordináciu. Nakoniec však prídu aj zmeny viditeľné, no treba na to využiť aj trpezlivosť. Takisto nemajte prehnané očakávania, pokroky prídu, ale nie zo dňa na deň.

2. Nevediete si denník

Zapisovať si tréningové plány a pokroky je tak dôležité ako aj samotný tréning. Keď si budete viesť denník, budete vedieť, čo máte v daný deň urobiť, aby ste si zaistili napredovanie. Treba si zapisovať cviky, počty sérii, opakovaní, váhy a dokonca aj prestávky medzi sériami či tempo prevedenia cvikov. Na základe toho sa spätne môžete pozrieť aj na to, kde ste v minulosti robili chybu alebo zistíte, čo bolo pre vás efektívne.

3. Nemáte pevnú štruktúru tréningu

Počas tréningu nemôžete byť inštinktívni a hádať, čo budete robiť ďalej. Do posilňovne už musíte prísť s plánom, ktorý len napĺňate. Mali by ste si robiť rozpisy, ktoré zabezpečia, že v každom tréning budete postupovať systematicky k väčším váham či väčšiemu počtu opakovaní, a nestratíte prehľad o tom, čo máte urobiť.

4. Robíte priveľa kardia

Ak je vaším cieľom naberať svalovú hmotu, jednou zo základných chýb je, že venujete veľa času aeróbnym aktivitám, či už ide o stacionárny bicykel alebo účasť v rôznych športoch. Takéto aktivity by mali byť znížene na minimum, aby sa zaistil dostatok energie pre tréningy, regeneráciu a budovanie svalov.

5. Máte problémy s hlavou

Keď máte príliš veľa negatívneho stresu vo vašom živote, nakoniec to ovplyvní aj chémiu celého tela a vaše zdravie. Ľahšie sa to povie, ale skutočne by ste sa mali upokojiť. Nájdite si pokojnú prácu, priateľku, ktorá vám nebude vytvárať drámu, naučte sa meditovať a pite dostatok vody. Denne spite 8 hodín a sledujte pokrok. Čím menej stresu máte, tým lepšie sa budete zotavovať z tréningov.

6. Jete málo jedla

Chcete nabrať hmotu? Musíte jesť. Na to, aby svaly rástli, potrebujete prijať vhodné množstvo bielkovín a sacharidov, rovnako ako aj kalórií. Mali by ste prijať viac energie, ako vydáte, preto prestaňte jesť nezdravé nekvalitné potraviny a nejedzte ako vtáča, ale vytvorte si výživový plán s dostatkom potrebných živín, ktorého sa budete držať.

7. Podvádzate pri opakovaniach

Je to veľmi časté, ale polovičné opakovania sú súčasťou cvičencov. Tí však podvádzajú nikoho iného ako seba. Nebuďte takí istí a robte svoje opakovania poctivo v plnom rozsahu opakovania. Radšej využite menej váhy. Ak budete niečo robiť polovične, dosiahnete aj polovičné výsledky.

8. Vyhýbate sa ťažkým cvikom

Bicepsové zdvihy, predpažovania, upažovania sú všetko dobré cviky, ale nemali by hrať vo vašom tréningu prím. Na úvod tréningu a jeho väčšiu porciu by mali tvoriť náročné viackĺbové cviky ako mŕtve ťahy, drepy, tlaky alebo príťahy. Izolované cviky by mali prísť až po nich.

9. Ste závislí na posilňovni

Všetkého veľa škodí a toto porekadlo by sa mohlo aplikovať aj pri cvičení. Ak budete v posilňovni tráviť hodiny, tým sa zvýši úroveň stresu vo vašom tele, ľahšie dôjde pretrénovaniu a vaše výsledky budú nie len zbrzdené, ale môže dôjsť aj k strete svalovej hmoty. Oddych je veľmi dôležitý a jeden tréning by nemal prekročiť 60 minút.

10. Vyhýbate sa zhadzovaným sériám

Zhadzované série sú osvedčenou metódou, ako zvýšiť intenzitu tréningu a zvýšiť aj potenciál svalového rastu. Mnoho ľudí sa im však vyhýba, pretože sú náročné. Ak im však dáte šancu, uvidíte, že si ich zamilujete aj pre napumpovanie, ktoré budete po nich cítiť.

zdroj: Mens Fitness

Letný režim, pôvodne z 05.12.2013.