Tréning

Spôsobuje rýchle chudnutie stratu svalov?

05. júla 2021
Spôsobuje rýchle chudnutie stratu svalov?
Ak ste sa v minulosti snažili schudnúť alebo sa o to pokúšate teraz, a hľadali ste o chudnutí nejaké rady a informácie, je dosť možné, že ste narazili na to, že pri rýchlom chudnutí sa stráca svalová hmota. Preto existuje pravidlo, že by ste nemali za týždeň schudnúť viac ako jeden kilogram. Je to ale skutočne tak?

Pravda je, že hranica jedného kilogramu hmotnosti schudnutej behom jedného týždňa je len všeobecným odporučením, dobrá hranica, ktorú si môžete stanovovať ako cieľ. Nie je to však maximum, ktoré môžete schudnúť bez obavy o svalovú hmotu. V skutočnosti to môžete byť vyššie číslo, no to, či prídete aj o svaly, záleží od viacerých faktorov. Napríklad ľudia, ktorí sú „objemnejší“ a začínajú chudnúť, pália tuky o čosi ľahšie.

Pri chudnutí je dôležité uvedomiť si kompozíciu tela, konkrétne pomer tukov k svalom, ako aj obsah vody v tele. Často ľudia schudnú veľa kilogramov, ale v skutočnosti prídu len o vodu a svaly. Keď s extrémnou diétou skončia, takmer vždy svoju váhu nadobudnú naspäť a sú z toho frustrovaní.

Jeden kilogram týždenne sa zdá vhodný aj väčšine osobných trénerov a poradcov na výživu, pretože ide o praktické číslo, ktoré vychádza z počtu kalórií, ktoré je priemerná osoba schopná spáliť behom dňa, aby bola v procese chudnutia.

Môžete však schudnúť behom týždňa aj viac kilogramov a hlavne na začiatku chudnutia zistíte, že to ide o čosi ľahšie. Časom to bude ťažšie a bude si to vyžadovať ešte väčšiu snahu. Čo na to ale bude potrebné vo všeobecnosti? Výnimočnú snahu.

V podstate sa budete snažiť ešte viac zvýšiť rozdiel medzi výdajom a príjmom kalórií behom dňa. Bude si to od vás vyžadovať snahu v posilňovni a hlavne striktnú diétu, aby sa dosiahol agresívny rozdiel v energetickej bilancii. Nevyhnutnosťou je vysoký príjem bielkovín a trendom v cvičení sú vysokointenzívne intervalové tréningy, ktorá snahu zefektívnia, no netreba to s nimi z dôvodu pretrénovania preháňať.

Výrazný pokles prijatých kalórií však skutočne môže spôsobiť aj stratu svalovej hmoty, ale aj spomalenie metabolizmu, hlaď a väčšiu pravdepodobnosť „jo-jo“ efektu. Preto je s ním úspešných len málo jedincov, väčšinou profesionálov, ktorí majú sebadisciplínu, bezchybnú diétu, vhodný tréningový plán, podporu suplementov a často aj zdraviu škodlivých steroidov.

Preto by sme aj my odporúčali bežným ľuďom, hlavne tým, u ktorých hrajú rolu aj ťažko vybudované svaly, osvojiť si trochu trpezlivejší prístup k chudnutiu a stanovovať si reálne a rozumné méty, akou môže byť práve schudnutie jedného kilogramu za jeden týždeň. Buďte trpezliví a disciplinovaní, a časom sa vám nadbytočné kilá stratiť bezpečne podarí.

Letný režim, pôvodne z 27.02.2014.