Suplementy

Ako užívať kofeín pre efektívne spaľovanie tukov

07. júla 2021
Ako užívať kofeín pre efektívne spaľovanie tukov
O kofeíne je známe, že ide o relatívne účinný stimulant a že dokáže pomôcť spaľovať tuky. Napriek tomu veľa cvičencov pochybuje o jeho účinku pri chudnutí. Ako to teda je? Skutočne spaľuje tuky? Ako jeho dávkovanie zefektívniť?

Kofeín je v športe využívaný už mnoho rokov. Stal sa aj predmetom viacerých štúdií, ktoré sa snažili preukázať jeho účinok na dodanie energie pred záťažou i na spaľovanie podkožného tuku.

Funguje?

Veľké množstvo výskumom potvrdilo stimulačný efekt kofeínu a veľa z nich dokonca došlo aj k záveru, že a s jeho užívaním objavuje aj pokles hmotnosti. Najvýznamnejším dôvodom však bol práve stimulačný efekt, ktorý umožňoval cvičiť koncentrovanejšie, tvrdšie a dlhšie. Tým pádom sa aj spálilo viac kalórií. Kofeín priamo zvyšoval termogenézu, čím sa tiež podieľal na odbúravaní tuku. Tento efekt však neposkytoval až také výrazné výsledky.

Jedinci, ktorí výsledky nezaznamenávajú, tak zrejme nemajú v poriadku svoj tréning, výživu alebo dávkujú tento suplement nesprávnym spôsobom. Vo väčšine prípadov by však mal svoju prácu urobiť. Neexistuje však konkrétny návod ako zaručiť, že bude fungovať na naozaj plný potenciál.

Ako dávkovať kofeín pre spaľovanie tukov?

Veľa výskumov už ukázalo, kedy je efekt kofeínu pri športovaní najsilnejší. Stane sa tak jednu až dve hodiny po jeho prijatí. V praxi sa však dá len ťažko odhadnúť čas jeho konzumácie, aby ste efekt skutočne maximalizovali, lebo pri jeho vstrebávaní zohráva úlohu viacero faktorov.

Najskôr by ste tak mali skúsiť prijať kofeín na prázdny žalúdok asi hodinu pred cvičením. Ak preferujete konzumovať aj nejaké jedlo, dajte si trochu viac času na to, kým pôjdete cvičiť, pretože sa vstrebávanie spomaľuje. Ak zistíte, že po tomto kroku je vaša výkonnosť posilnená, nemáte dôvod meniť dávkovanie. Ak však nič necítite, musíte manipulovať s veľkosťou dávky a načasovaním, až pokým sa pozitívne efekt nedostaví.

Z hľadiska veľkosti dávky sa odporúča pred cvičením konzumovať jeden až tri miligramy kofeínu na jeden kilogram hmotnosti cvičenca. Ak teda vážite 80 kilogramov, mali by ste prijať 80 až 240 mg kofeínu. S väčším dávkovaním nič nezískate a pri nadmerných dávkach môže byť zdraviu škodlivý! Používajte teda rozum.

Letný režim, pôvodne z 12.03.2014.