InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ako na stagnáciu a zaostávajúcu partiu II.

18. augusta 2022
Ako na stagnáciu a zaostávajúcu partiu II.
Stretne sa s tým každý – niektoré partie sa rozvíjajú lepšie, iné zase zaostávajú. Na prekonanie stagnácie či zlepšenie zaostávajúcich partií našťastie existuje niekoľko techník a v tomto článku nadviažeme na päť, ktoré sme zverejnili už pred pár dňami.

6. Zvýšte frekvenciu tréningu

Jeden z najvyužívanejších tipov na stimulovanie zaostávajúcej svalovej skupiny je zvýšenie frekvencie jej precvičovania. Telo sa vie veľmi dobre adaptovať, a zvýšením počtu tréningov určitej partie si zvýšite pravdepodobnosťou svalového rastu. Okrem samotnej simulácie tiež zvyšuje proteínovú syntézu a teda aj regeneráciu. Keď si dohliadnete na objem tréningu, tak môžete trénovať aj každý druhý deň bez pretrénovania.

7. Vložte medzi série ďalší cvik

Tí, ktorí nemajú dostatok času na to, aby sa po tréningu venovali ešte niekoľkým sériám na zaostávajúcu partiu, môžu využiť techniku, pri ktorej pár sérií na daný sval absolvujú v rámci prestávky medzi sériami cviku z daného tréningu. To ušetrí čas a zároveň zvýši intenzitu tréningu. Len sa uistite, že nebudete cvičiť partie, ktoré využívate aj v hlavných sériách, teda ak máte na programe chrbát, netrénujte medzi sériami bicepsy. Pri hrudníku sú na tom podobne ramená či tricepsy.

Článok pokračuje pod reklamou


8. Nech vás to aj zabolí

Jedným z možných dôvodov, prečo vaše telo nedostatočne reaguje na stimuláciu z tréningu, je slabá aktivita nervov. Riešením tohto problému je cvičiť až do bodu, kedy cítite bolesť. Toto umožňujú hlavne série s relatívne ťažšími váhami a vyšším počtom opakovaní. Pálenie, ktoré potom príde, pomôže zvýšiť úroveň kyseliny mliečnej a to pomôže k efektívnejšiemu svalovému prepojeniu daného svalu.

9. Skúste explozívne pohyby

Ďalšou neortodoxnou technikou na stimulovanie zaostávajúcich svalov je využívanie explozívnych cvikov. Ak chcete zaradiť do svojho programu niečo odlišné a chcete svaly stimulovať k novému rastu, môžu pomôcť cviky ako drepy s výskokom, výskoky na debnu, kľuky s tlesknutím, plyometrický benčpres, hody medicinbalom či rôzne cviky s kettlebellom.

10. Doprajte si prestávku

Keď už všetko ostatné zlyhá a vy cítite, že už nerastie snáď žiadna partia, je na čase urobiť niečo radikálne. Je čas prestať cvičiť! Samozrejme, nie úplne, ale dať si od tréningu prestávku na týždeň či dva, aby sa telo dostatočne zregenerovalo. Mohli by ste už totiž byť v tej fáze, kedy vám pretrénovanie brzdí pokroky.

Predošlá časť:
Ako na zaostávajúci partiu I.

Letný režim, pôvodne z 13.03.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist