Tréning

Ako chudnúť pri sedavom zamestnaní?

03. júla 2023
Ako chudnúť pri sedavom zamestnaní?
Ak pracujete za stolom, tak iste viete, že sa vám ľahšie priberá. Sedíte niekoľko hodín za počítačom a lákajú vás pokušenia prostredia. Ak však niečím svoje sedavé zamestnanie nevykompenzujete, budete ohrozovať svoje zdravie. Ak chcete byť fit a zdraví, mali by ste sa držať nasledujúcich zásad.

1. Vyhýbajte sa automatom - takmer v každej kancelárii možno nájsť automaty, v ktorých si môžete kúpiť rôzne dobroty. Je to pohodlné a chutné, ale aj nezdravé a neposkytnú vám potrebnú energiu ani živiny. Rovnaké to je aj s košíkmi, v ktorých nájdete cukríky či iné sladkosti. Vyhýbajte sa aj im.

2. Jedlo si prineste z domu - najlepším spôsobom, ako si zaistil prísun potrebných živín a kvalitnej energie, je priniesť si jedlo z domu. Pripravte si dopredu pokrm na obed, ale doneste si aj desiatu. Tak budete presne vedieť, čo jete a či prijímate to, čo potrebujete. Samozrejme, pri ich príprave buďte rozumní.

3. Nepite sladené nápoje - chutia síce dobre, ale keď vypijete jeden, chutí vám ďalší. To nie je jediná nevýhoda sladených nápojov. Sú kalorické a priberá sa od nich. Či ide o malinovky, kávu alebo energetické nápoje, nahraďte ich čistou vodou.

4. Postavte sa - keď stojíte, pálite viac kalórií ako pri sedení. Zároveň tým však aj zaťažujete svaly, zlepšujete držanie tela a bojujete proti negatívnym vplyvom sedenia.

5. Doprajte si čerstvý vzduch - každých pár hodín by ste mali svoj stôl opustiť a prejsť nejakú vzdialenosť. Môžete tak urobiť okolo kancelárie v blízkosti okien alebo dverí, alebo ešte lepšie, vyjsť si na chvíľu von. Podporíte tak srdcový tep, príjem kyslíku a krvný tok. Okrem chudnutia navyše urobíte službu aj svojmu mozgu a budete lepšie myslieť a sústrediť sa.

6. Zacvičte si pri stole - ak sa dá, zacvičte si pri voľnejších chvíľach pri svojom stole. Nemusíte si vymýšľať žiadne komplikované zostavy – urobte pár drepov, kľukov, ponaťahujte sa a hotovo. Ak sa hanbíte kolegov, snažte sa ich do toho zapojiť alebo si robte súťaženia v počte kľukov a podobne. Cvičenie v kancelárii sa hodí v časoch, kedy čakáte na stiahnutie dokumentu či na telefonát.

7. Choďte do práce pešo alebo na bicykli - ak celý deň sedíte, potrebujete to kompenzovať cvičením. Ak však môžete do práce ísť pešo alebo na bicykli, zabijete dve muchy jednou ranou. Ak pracujete v inom meste, aspoň parkujte auto čo najďalej od vchodov, aby ste prešli pešo čo najdlhšiu vzdialenosť.

8. Ignorujte výťah - ak pracujete na vyššom poschodí, absolvujte radšej výstup schodmi ako jazdu výťahom. To isté platí, ak sa vraciate z práce domov a bývate v paneláku. Ignorujte výťah a uprednostníte schody vždy, keď sa dá.

Letný režim, pôvodne z 04.09.2014.