InstagramFacebookYoutube
Tréning

Nezanedbávajte strečing! Pomôže vašim svalom

20. júla 2015
Nezanedbávajte strečing! Pomôže vašim svalom
Väčšina chlapcov, ktorí so zápalom dvíhajú v posilňovni činky, ignoruje strečingové cvičenie, pretože sa buď hanbia robiť strečing pred zrakmi ostatných cvičencov alebo si jednoducho myslia, že strečing pred alebo po tréningu nie je až tak dôležitý. Dnes si však ukážeme, že opak je pravdou.

Strečing je formou cvičenia, pri ktorej dochádza k cielenému natiahnutiu svalstva až do hraničnej polohy, čím dochádza k zlepšeniu svalovej elasticity a svalového tonusu. Je základnou súčasťou posilňovania, no je veľmi prehliadaný. Neopodstatnene.

Výhody strečingu

Strečing reštrukturalizuje svalové vlákna a to urýchľuje proces regenerácie po tvrdom silovom tréningu. Mnoho z vás si uvedomuje dôležitosť regenerácie, takže ak nedôjde k plnému zotaveniu pred ďalším tréningom, celý tréningový cyklus môže byť spomalený a svalové prírastky budú prichádzať pomalšie. A tú spočíva ta výhoda strečingu.

Článok pokračuje pod reklamou


Viaceré štúdie dokázali, že strečingové cvičenie okrem toho znižuje riziko zranení alebo bolestí. Tiež redukuje pocity svalovej bolesti na nasledujúci deň po tréningu, pretože znižuje objem kyseliny mliečnej v svaloch. Tiež predchádza kŕčom, čo je užitočné hlavne pri lýtkach, ktoré sú na kŕče náchylnejšie.

V neposlednom rade, takýto druh cvičenia otupuje reflex, ktorý telu pomáha brániť sa pred prílišným natiahnutím svalu, čím pomáha svalom k väčšiemu rozsahu pohybu. Pri posilňovaní to je dôležité pri viacerých cvikov, ktoré tak efektívnejšie prepracujú vaše svaly, čo zvýši potenciál ich rastu.

Typy strečingu

Vo svete fitness rozoznávame tri základne druhy strečingových cvičení, pričom dva sú veľmi rozšírené a jeden je stále využívaný, no nie je vhodný pre začiatočníkov a i pre pokročilých cvičencov je rizikový – hrozí zranenie svalstva.

BALISTICKÝ STREČING - práve toto je strečing, o ktorom bola na predošlých riadkoch zmienka. Ide o najnebezpečnejší druh strečingového cvičenia, pretože sa svaly naťahujú kmitaním a rýchlejšie, pričom sa sval natiahne za svoj bežný limit v krátkych úsekoch. Zvyčajne sa robí 15 – 30 opakovaní.

STATICKÝ STREČING - tento druh strečingu je veľmi bezpečný, nevyžaduje si domoc partnera a je efektívny po tréningu, prípadne medzi jednotlivými sériami. Svaly sa pri ňom pomaly naťahujú a udržujú v požadovanej polohe, pri ktorej je cítiť jemné natiahnutie, niekoľko sekúnd, zvyčajne v rozmedzí 20 až 60.

DYNAMICKÝ STREČING - ide o akýsi kompromis medzi vyššie spomenutými druhmi. Sval súbežne s výdychom pomaly naťahujeme, až kým sa nedostane do požadovanej polohy, chvíľku podržíme a s nádychom uvoľníme. Niekoľkokrát to zopakujeme, pričom nepoužívame kmitavý pohyb.

Nevýhodou statického strečingu je, že znižuje krátkodobo silový potenciál, a tak je rozumné ho zaradiť až po silovom tréningu. Pred ním sa viac hodí dynamický strečing, ktorý postupne svaly zahreje a naženie do nich krv. Silu znižuje aj balistický strečing, ktorý je náchylný na zranenia a keďže nemá významné výhody, odporúčame vám vyhýbať sa mu.

Pokračovanie:
Z teórie do praxe: Cviky na strečing celého tela

Letný režim, pôvodne z 1.4.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist