Motivácia

Arnold Schwarzenegger: Prvé víťazstvá a odchod do USA

17. apríla 2013
Arnold Schwarzenegger: Prvé víťazstvá a odchod do USA
Každú stredu vám prinášame články týkajúceho sa najväčšieho kulturistického šampióna všetkých čias, ktorý dosiahol úspechy v športe, v showbiznise i v politike. Dnes si povieme niečo o odchode Arnolda Schwarzeneggera do Spojených štátov amerických.

Arnold sa narodil v roku 1947 v rakúskom Thale, kde vyrastal s rodičmi Gustavom a Auréliou, ako aj so starším bratom Meinhardom. Jeho otec bol policajt, no napriek tomu mali finančné ťažkosti a chlapci prežili ťažké detstvo. Pre Arnolda bolo snom odísť za lepším životom do Ameriky, čo sa mu nakoniec aj podarilo.

Ako už sme minule spomínali, v roku 1961 sa stretol s Kurtom Marnulom, s ktorým sa pripravoval v neďalekom Grazi na prvé kulturistické súťaže. V roku 1965 pôsobil v rakúskej armáde ako tankista, no mal sa zúčastniť súťaže v Stuttgarte, a tak z tábora ušiel, aby súťaž nakoniec vyhral a získal titul juniorského majstra Európy.

Síce od armády potom dostal väzenie, no nakoniec sa v nej rozhodli jeho kulturistickú kariéru podporovať a umožnili mu pripravovať sa na Majstrovstvá Európy, ktoré o rok neskôr vyhral. Ešte na tých juniorských sa zoznámil s Albertom Busekom, ktorý vydával kulturistický časopis a naverboval ho do Mníchova, kde mal robiť trénera po skončení služby v armáda.

V Mníchove sa pripravoval na Majstrovstvá sveta, ktoré sa mali konať v Londýne. Busek ho svojimi magazínmi spopularizoval a vytvoril mu cenné medzinárodné kontakty. Svetový šampionát nevyhral (skončil druhý), ale otvorilo mu to dvere do sveta. O rok neskôr súťaž vyhral a mohol sa začať pripravovať na svoju prvú Mr. Olympiu.

V tom čase sa dostal do kontaktu s kulturistickým podnikateľom Joe Weiderom, ktorý mu pomohol pripraviť cestu do Spojných štátov amerických. Ponúkol mu aj jednoročný kontrakt, aby mohol zostať v USA a pripravovať sa v mekke kulturistiky, v Los Angeles. Arnold videl šancu realizovať svoje sny a ani chvíľu neváhal.

Behom svojho prvého roku v zámorí vyhral Majstrovstvá sveta IFBB i Majstrovstvá sveta NABBA, no na Mr. Olympia skončil druhý za Sergiom Olivom. Dal však o sebe vedieť a prvýkrát si zahrala aj vo filme – v roku 1970 dostal úlohu v snímku Herkules v New Yorku. V tom istom roku získal tituly Mr. Universe, Mr. World a stal sa i šampiónom Mr. Olympie.

Svoje úspechy pretavil aj do úspechov v pracovnej sfére – založil stavenú firmu, zásielkovú spoločnosť a ponúkal aj tréningové lekcie. Aj to mu nakoniec umožnilo zostať v Spojených štátoch nakoniec natrvalo a v roku 1983 získal dokonca americké občianstvo. Jeho sen sa splnil.