Výživa

Voda – prečo je jej dostatočný príjem dôležitý?

15. júla 2014
Voda – prečo je jej dostatočný príjem dôležitý?
Telo človeka je asi z dvoch tretín tvorené vodou. Tá je obsiahnutá asi v 80 % mozgu. Už tieto fakty naznačujú, že voda je pre ľudské telo nesmierne dôležitá. Nemôže to prekvapovať, pretože je všeobecne známe, že kde niet vody, tam niet života.

Medzi ekologické problémy sa radí aj plytvanie zdrojov pitnej vody. Týmto argumentom však ľudia, ktorí ľahkovážne zanedbávajú príjem tejto tekutiny neuspejú. Mnohí jedinci z rôznych dôvodov dostatočne nepijú a to môže vyvolať komplikácie.

Je dôležité uvedomiť si dôležitosť správneho pitného režimu. Vaše telo vodu potrebuje pre regulovanie teploty a poskytovanie transportu potrebných živín do buniek, ako aj pre vylučovanie nepotrebných, škodlivých látok von z tela a ochranu kĺbov a orgánov.

Telo bežne stratí dva až tri litre vody za deň. Vodu vylučujeme nie len močením a potením, ale aj dýchaním. Preto je potrebné zásoby vody dopĺňať. Ľahkou matematikou vieme zistiť, že telo potrebuje dva až tri litre vody denne na správne fungovanie.

Nedostatok vody môže spôsobiť dehydratáciu, ktorej príchod naznačuje už smäd. Ďalšie pokročilejšie náznaky sú bolesti v kĺboch, svaloch, krížoch, bolesti hlavy a črevná zápcha. Dobrým indikátorom je aj sfarbenie moču – tmavý značí nízky príjem vody.

Najlepším spôsobom na rehydratáciu je bežná voda, ktorá je lacná a neobsahuje žiadne kalórie ani pridané ingrediencie. Koľko by sme jej mali prijať? Už sme sa bavili, že toľko, aby sme vyrovnali stratu vody. Ako to však v praxi vieme odhadnúť?

Odborníci odporúčajú dospelým mužom prijímať takmer tri litre vody. V teplejšom prostredí a pri športovaní sú nároky na telo vyššie a tým pádom je dôležité pitný režim zvýšiť. To isté platí aj u žien, ktoré za bežných okolností potrebujú prijať zhruba 2,2 litra vody.

Vodu treba počas dňa prijímať pravidelne a priebežne, na večer sa odporúča jej príjem znížiť pre lepší spánok. Po zobudení je však dôležité vypiť aspoň dva poháre čistej vody. Na to, aby sme na pitie nezabudli počas pracovných alebo študijných starostí, je vhodné so sebou nosiť vodu vo fľaši a napríklad stanoviť si ciel, že ju do obeda vypijete celú...