InstagramFacebookYoutube
Tréning

5 dôvodov, prečo behať do kopca

06. augusta 2015
5 dôvodov, prečo behať do kopca
Väčšina bežcov sa vyhýba kopcom, pretože sú náročnejšie. To je však práve tým, čo potrebujete, ak chcete z behu vyťažiť maximum pri chudnutí či naberaní kondície. Zažehná tiež nudu a prinesie viacero iných výhod. Prinášame vám päť z nich, ktoré by vás mohli motivovať k tomu, aby ste behu do kopca dali šancu.

1. Spálite viac kalórií

Pri behu do kopca aktivujete o 9 % viac svalov v porovnaní s behom na rovine a s tým súvisí aj energetický výdaj. Ten je vyšší ako pri bežnom behu, čo vplýva aj na viac spálených kalórií. Každé 1 % náklonu vyžaduje od bežca o 4 % viac energie. To zefektívňuje vás tréning a vedie k ľahšiemu ubúdaniu tuku. Ak uprednostňujete behanie na bežeckom páse, už 5% sklon vám môže pomôcť spáliť o takmer 100 kalórií viac.

2. Posilníte si nohy a zadok

Tak ako už sme spomínali, bežanie do kopca aktivuje väčšie množstvo svalov. A tie zaťažuje aj viac. Takýmto pohybom sa viac zapájajú do aktivity stehenné svaly, ktoré pravidelným behaním do kopca zosilňujú, rovnako ako aj sedací sval. Pre pravidelných bežcov je to z toho pohľadu vítaná zmena.

Článok pokračuje pod reklamou


3. Šetrí vaše holene

Kým horná časť dolných končatín pracuje viac, tá spodná toho absorbuje menej. Často sa stane, že po behu na rovine bežca pobolievajú holene, čo sa pri behu do kopca tak ľahko nestane. Tlak na holenné kosti je totiž menší, menej sa pri ňom využívaj, pretože sa prirodzenejšie odrážate od zeme a viac využívate bedrá.

4. Zvýšite svoju vytrvalosť

Strávte niekoľko týždňov behmi do kopca a budete v úžase, keď sa po nich vrátite na vašu bežnú trasu. Z behu sa stane absolútne ľahká záležitosť, pretože na kopci zvýšite vlastnú vytrvalosť. Na postupné zlepšenie kondície je dobre začať na miernom kopci a postupne zvyšoval uhoľ sklonu až k tomu najstrmšiemu.

5. Zvýšite svoju bežeckú rýchlosť

Beh do kopca nemá len vplyv na vašu výdrž a posilnenie nôh, ale aj na zvýšenie rýchlosti vášho behu, hoci sa vám beh do kopca bude zdať pomalý. Práve lepšia aeróbna činnosť a väčšia zapájanie svalov vedú k zvýšeniu rýchlosti behu na rovnom povrchu. V tomto prípade sa oplatí robiť krátke šprinty v plnej intenzite. Mnoho šprintérov využíva kopce práve z tohto dôvodu.

Keď budete v prírode a uvidíte kopec, vyskúšajte si vybehnúť na jeho vrchol. Aj následný beh dole kopcom má svoje čaro. Viac doňho zapojíte brušné svaly a predné stehenné svaly. Ak chcete vyťažiť z behu maximum, schudnúť a máte tu možnosť, behávajte aspoň do mierneho kopca aspoň raz za čas.

Letný režim, pôvodne z 9.5.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist