Výživa

Zelený čaj – prospešný pre zdravie i chudnutie

14. augusta 2015
Zelený čaj – prospešný pre zdravie i chudnutie
Čaj večného života i čaj bohov. Aj pod takýmito prívlastkami je známy zelený čaj, ktorý so sebou prináša množstvo výhod pre zdravie človeka. My si ho dnes predstavíme a nezabudneme ani na jeho výhody a prínosy.

Zelený čaj sa pripravuje z nefermentovaných a nezvädnutých čajovníkových listov a jeho popularita už roky dosahuje vrchol v Japonsku a Číne, kde o jeho účinkoch vedia už stáročia. Práve v najľudnatejšej krajine sveta má svoj pôvod a jeho pitia sa datuje už v roku 2737 pred Kristom. Je aj jeho najväčším exportérom – viac ako 80 % zeleného čaju pochádza z Číny.

Keďže sa aj na západe jeho konzumácia začala zvyšovať a o jeho priaznivých účinkoch debatovať, stal sa počas posledných rokov predmetom veľkého množstva vedeckých štúdií. Tie bez výnimky preukazovali jeho pozitívne účinky na organizmus, hoci niektoré povery zostali stále nepodložené.

Vďačí za to hlavne svojmu zloženiu, ktoré je bohaté na množstvo polyfenolov a iných antioxydantov. Skladá sa z takmer 130 látok, pričom z tých najznámejších sú zastúpené alkaloidy (kofeín, theofilyn, theobromin), flavonoidy, draslík, fluór, horčík, mangán, vápnik, zinok, železo, saponiny, solice, triesloviny a viaceré vitamíny (B1, B2, B3, B7, C, E, K, P).

Pozitívne účinky zeleného čaju

Dnes už vieme s určitosťou povedať o tom, aké zdravotné prínosy má pitie zeleného čaju. Vedci z Ázie i západného sveta poskytli dôkazy viacerých výhod, pričom priniesli len jednu nevýhodu – jeho vysoký príjem spôsobuje nespavosť, čo je vzhľadom na obsah kofeínu pochopiteľné. Aké sú ale jeho prínosy?

1. Pomáha spaľovať tuky (zvyšuje metabolizmus a zefektívňuje činnosť pečene)
2. Chráni pred srdcovocievnymi chorobami (znižuje zlý cholesterol)
3. Znižuje krvný tlak
4. Slúži ako prevencia voči vzniku cukrovky
5. Znižuje riziko bakteriálnej otravy jedlom
6. Bojuje proti zubným kazom a eliminuje zápach z úst
7. Chráni pred hepatitídou
8. Dokáže znižovať riziko vzniku rakoviny
9. Slúži ako prevencia voči artritíde
10. Zlepšuje imunitu
11. Slúži ako ochrana pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou
12. Dokáže bojovať proti alergiám
13. Zlepšuje pamäť, mozgovú činnosť a znižuje stres
14. Dá sa využiť ako lokálna dezinfekcia
15. Dá sa využiť ako peeling pre zlepšenie stavu pokožky
16. Dá sa využiť ako dezodorant či ochrana proti hrdzi

Ako veľa zeleného čaju treba piť?

Hoci jedná šálka denne by vám z hľadiská niektorých výhod postačila, nebude to stačiť na to, aby ste z neho vyťažili maximum. Vedci sa v tomto ohľade jasne nezhodli a kým jedni odporúčajú minimálne dve šálky denne, iní dokonca hovoria o piatich.

Z bežného pohľadu by zrejme postačilo piť tri až štyri šálky denne, čo nie je až také nemožné. Ak by ste však mali predsa problém s takou častou konzumáciou a chceli by ste čerpať jeho výhody, existuje aj vo forme doplnku výživy.

Letný režim, pôvodne z 4.6.2013.