Zdravie

13 spôsobov, ako si zlepšiť zdravie už dnes

08. júla 2018
13 spôsobov, ako si zlepšiť zdravie už dnes
Zabudnite na výhovorky. Už dnes môžete bež žiadnych prekážok urobiť niečo pre svoje zdravie. A ak to urobíte aj zajtra, pozajtra... vybudujete si návyk, ktorý nakoniec povedie bezbolestne k zdravému životnému štýlu.

V tomto článku vám ponúkame 13 vecí, ktoré môžete urobiť hneď a budú mať pozitívny vplyv na vaše zdravie.

1. Pite viac vody

Telo človeka je prevažne tvorené vodou, ktorá je potrebná takmer pre každú funkciu. Mnoho bolestí zmizne, ak ju pijeme v dostatočnom množstve. To tiež zaistí, že nebudeme dehydrovaní, čo je taktiež prospešné. Navyše, viac vody = viac spálených kalórií.

2. Dajte si rýchlu prechádzku

Telo nebolo vytvorené na to, aby celý deň presedelo. Vaše srdce potrebuje na optimálne fungovanie pohyb, preto by ste sa mali vybrať na prechádzku v svižnom tempe. Ešte lepšie urobíte, ak ju absolvujete v prírode, kde dýchate lepšie okysličený vzduch.

3. Objímte niekoho

Keď venujete objatie niekomu, koho máte rad, vaše telo vyplaví hormóny ako oxytocín, ktorý zlepšuje náladu a znižuje pravdepodobnosť depresie.

4. Zjedzte dve porcie čerstvého ovocia

Ak denne zjete dve či tri porcie (jedna je zhruba pol šálky), dostanete do tela mnoho živín prospešných pre fyzické i duševné zdravie.

5. Zjedzte veľký šalát

Mnoho ľudí sa sťažuje, že výživa v zdravom životnom štýle je finančné náročná. To však nie je pravda. Niektoré zo superjedál sú lacné a dostupné vo forme zeleninových šalátov. Tie obsahujú vitamíny, mineráli a iné prospešné látky.

6. Meditujte

Venujte nejaký čas meditácii, pri ktorej si prečistíte myseľ a oddýchnete si od moderných technológii. Ľudia sa po meditáciách cítia vyrovnanejší, koncentrovanejší a sú v lepšej nálade.

7. Dýchajte zhlboka päť minút

Tak často ako môžete, by ste mali zhlboka dýchať aspoň päť minút. Výskumy ukázali, že takéto dýchanie znižuje hladinu stresového hormónu. To sa pretaví do menšej podráždenosti, lepšieho spánku a menšej pravdepodobnosti priberania.

8. Dajte si menší pokrm medzi hlavnými jedlami

V priebehu dňa by ste mali jesť pravidelne každé dve-tri hodiny. Ak medzi hlavnými jedlami zaradíte menší pokrom, ako orechy, zeleninu či celozrnné produkty, podporíte tým svoj metabolizmus, budete lepšie regulovať obsah cukru v krvi a stabilizujete svoju náladu.

9. Pite šťavy z čerstvých plodov

Pokiaľ chcete piť ovocné šťavy, venujte pozornosť tým, ktoré sú vyrobené ž čerstvých plodov. Ešte lepšie urobíte, ak si ovocie či zeleninu vyšťavíte doma. Takéto džúsy sú bohatým zdrojov dôležitých živín, ktoré prispievajú viacerými spôsobmi k vášmu zdraviu.

10. Zastavte sa vonku pri kvetine

Ak ste vonku na prechádzke a idete okolo kvetín, zastavte sa a ovoňajte ich. Toto spomalenie vo vašom živote poslúži čiastočne aj ako aromaterapia s relaxačným, energetizačným a terapeutickým účinkom.

11. Napíšte si zoznam vecí, za ktoré ste vďační

Niekoľko výskumov dokázalo, že na psychické zdravie vplýva, keď si človek uvedomuje veci, za ktoré je vďačný. Vedie to k lepšiemu všeobecnému zdraviu i šťastiu. Preto si napíšte na papier zoznam vecí, za ktoré môžete byť vďační, že sú prítomné vo vašom živote.

12. Eliminujte aspoň jednu vec, ktorá obsahuje toxíny

Ľudia často v domácnosti používajú veci, ktoré obsahujú toxické látky. Tie neprospievajú k zdraviu, preto by ste sa ich mali zbaviť. Pokrok urobíte už eliminovaním jedného z nich. Môže ísť trebárs o osviežovače vzduchu, umelecké predmety, súčiastky do áut, šampóny pre čistenie kobercov, pesticídy, farby či opakovane používané plastové fľaše.

13. Doprajte si teplý kúpeľ

Ak horúci kúpeľ pozitívne vplýva na vaše zdravie. Dochádza pri ňom k prekrveniu kože a orgánov, potením sa z tela vyplavujú toxíny a uvoľňuje svaly i myseľ. Ešte lepšie urobíte ak si doňho pridáte epsomskú soľ, ktorá obsahuje veľa magnézia.

Letný režim, pôvodne z : 14.7.2013.