InstagramFacebookYoutube
Tréning

Najlepšie cviky pre šírku a hrúbku chrbta

21. októbra 2013
Najlepšie cviky pre šírku a hrúbku chrbta
Hoci mnoho bežných cvičencov sa sústredí predovšetkým na výstavné partie, ako hrudník, biceps či ramená, dôležitou svalovou skupinou je aj chrbát. Široký a hrubý chrbát je vizitkou skutočne kvalitného tréningu.

Tak ako pri všetkých ostatných svaloch, aj pri chrbte existujú cviky, ktoré sú neefektívne a ich vykonávaním sa pripravujete o čas. Dnes vám prinášame rebríček naopak tých najlepších cvikov pre šírku a hrúbku chrbta.

8. Príťahy veľkej činky v predklone podhmatom

Ide o variáciu populárnejších príťahov veľkej činky v predklone, ktorá je navrhnutá tak, aby cielila spodnú časť latissimov. Tento cvik je dobrý pre cvičencov s rôznymi stupňami skúsenosti, ktorí chcú dodať pestrosť svojmu tréningu alebo sa zamerať na zlepšenie spodnej časti latissimov.

Článok pokračuje pod reklamou


7. Veslovanie

Veslovanie je cvik, ktorý sa stal pevnou súčasťou rutín mnohých kulturistov. Nižšie v tomto rebríčku sa nachádza preto, lebo nie je až taký efektívny na rozvoj ako ďalšie cviky. Je však dôležitý pre hrúbku chrbta a pre budovanie sily aj pre iné druhy príťahov.

6. Príťahy jednoručnej činky v predklone

Jediný cvik v našom rebríčku, ktorý sa dá robiť aj s jednoručkami. Mnoho kulturistov by ich možno videlo v rebríčku aj vyššie, no oproti nasledujúcim cvikom nie sú až také efektívne pre celkový rozvoj chrbta. Sú však veľmi dobrým cvikom, pri ktorom dokážete kvalitne rozvíjať aj silu. Zasahujú prevažne romboidy a strednú, resp. dolnú časť trapézov.

5. Sťahovanie hornej kladky

Len málokto by sa hádal, že pravdepodobne najobľúbenejším cvikom na chrbát je sťahovanie kladky. Ak sú správne prevedené, potom zasiahnete väčšinu latissimov, ktoré sú zodpovedné za šírku chrbta. Pre rozvoj hrúbky sú však irelevantné. Najlepším variantom sú príťahy k hrudníku, nie za hlavou, pri ktorých riskujete aj poškodenie rotátora ramien.

4. Mŕtve ťahy

Mŕtve ťahy sú jedným z najlepších cvikov pre rozvoj sily a stability v strednej časti tela. Čo sa týka celkového svalového rozvoja chrbta, však nemôžu byť zaradené až tak vysoko, ako by mnohí predpokladali. Nestane sa totiž nič strašné, ak ich v tréningu vynecháte. Aj preto často chýbajú aj v tréningoch úspešných kulturistov. Svoj význam však majú. Ak chcete, zaraďte ich na koniec tréningu, kedy budete najlepšie cítiť zapojenie celého chrbta.

3. Príťahy veľkej činky v predklone (nadhmatom)

Príťahy veľkej činky v predklone sú súčasťou takmer každého tréningu chrbta. A nie je to prekvapením, pretože ide o efektívny cvik. Pri správnej technike zapojíte latissimy, romboidy, trapézy a ostatné chrbtové svaly. Nebudú tak vplývať vyložene len na hrúbku chrbta. Mali by byť zaradené na úvod tréningu.

2. Príťahy T-tyče

Hoci populárnejšie sú príťahy veľkej činky, skutočne najefektívnejšou zbraňou pre hrúbku chrbta sú príťahy T-tyče. Nečudo, že nechýbali v arzenáli mnohých legendárnych kulturistov. Čo sa týka zapojenie stredo-dolných trapézov, romboidov a vnútorných latissimov, nemá konkurenciu. Takisto dobre zapája aj zadnú časť ramien.

1. Zhyby

Za najlepší cvik na chrbát nemožno považovať nič iné ako staré dobré zhyby. Je pri nich možné využiť viaceré variácií a stupňov náročnosti. Mnoho aj skúsených cvičencov nie je schopných urobiť ani 10 opakovaní, čo dokumentuje náročnosť tohto cviku. Jeho opomínanie je však vážnou medzerou v tréningovom pláne. Latissimy zapája tak, ako žiadne iný cvik a aktivuje takmer všetky časti chrbta.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist