Motivácia

Ako sa udržať fit aj počas vianočných sviatkov?

23. decembra 2015
Ako sa udržať fit aj počas vianočných sviatkov?
Vianočné sviatky typicky lákajú k tomu, aby sme sa so svojimi blízkymi tešili z hojnosti a často nadmerne a pravidelne prijímali sladkosti a iné nezdravé jedlá, ktoré sú v kontraste s predsavzatiami, ktoré si mnoho ľudí dáva na Nový rok.

Áno, Vianoce sú časom osláv a mnoho ľudí sa trápi s tým, aby počas nich zostalo zameraných na svoj cieľ zostať fit. Niet sa čomu čudovať, že fitness ide v tomto období do úzadia. Ak s týmy bojujete aj vy a chcete znížiť riziká nabratia tuku na minimum, nasledujte niekoľko nasledujúcich tipov.

Odhodlajte sa zostať fit a neprerušujte tréningový plán
Najlepšie je, ak nepodľahnete pokušeniu čara Vianoc a udržíte si sebadisciplínu. Tešiť sa z atmosféry môžete aj bez toho, aby ste sa napchávali a len vylihovali na gauči pred televíziou. Odhodlajte sa držať sa plánu a vykonávajte ho. Jednou z najťažších častí toho je udržať svoj tréningový program v behu. Nie je však dobre ho úplne prerušiť a radšej ho upravte, niečo z tréningov uberte. Telo tak dostane aj šancu zregenerovať sa a pomôže to vašim ďalším tréningom.

Málo cvičenia je lepšie ako nič
Ak si hovoríte, že ste cez sviatky tak zaneprázdnení, že nemáte hodinu na to, aby ste trénovali, dobrou správou je, že aj málo cvičenia je lepšie ako nič. Pokojne mu môžete niekoľkokrát denne venovať čas v rámci niekoľkých minút. Alebo môžete klasický tréning skrátiť na polovicu alebo ubrať z každého cviku po jednej až dvoch sériách. Stále precvičíte svaly, ktoré ste mali, neprídete o silu a ušetríte čas.

Kvalita nad kvantitou
Ak aj znížite série, tak sa snažte každé jedno opakovanie absolvovať čo najlepšie. Ak aj v priebehu bežných tréningov niekedy nedávate úplný pozor na techniku, teraz je ten správny čas, aby ste sa jej venovali stopercentne. Takisto môžete zmeniť cviky a vtedy zvoľte tie najefektívnejšie. Kvalitu tréningu môžete zvýšiť aj ďalšími tipmi, ktoré vám ušetria čas - skráťte si prestávky medzi sériami alebo zaraďte do tréningu supersérie.

Prechádzajte sa, hýbte sa
Udržať sa fit sa dá aj bez využitia činiek alebo strojov pre kardiovaskulárny rozvoj. Ak to počasie dovolí, poprechádzajte sa s vašimi blízkymi alebo si prípadnú snehovú pokrývku užite aj sami. Spálite tým kalórie, nasajete vianočnú atmosféru z okolitých domov alebo obchodov a prečistite si hlavu. Takisto sa môžete vybrať na najbližší kopec sánkovať sa alebo na klzisko korčuľovať. Dôležité je zostať v pohybe a to môžete urobiť aj doma. Pomôžte s prípravami, poupratujte, umyte riad, utrite prach... Aj domácimi prácami sa chudne.

Minimalizujte kalórie
Kým pohybom môžete maximalizovať výdaj energie, bolo by fajn, ak by sa znížil aj jej príjem. To je však cez sviatky tá najťažšia časť. Na stole ležia koláče, zákusky a iné pochúťky. Snažte sa však jesť v norme a radšej si doprajte menšie množstvo a poriadne si ho vychutnajte pomalým jedením. A najlepšie sa prebytočným kalóriám vyhnete, ak zabudnete na sladené nápoje a alkohol. Uprednostníte vodu alebo čaj. Po jedle si takisto môžete zacvičiť, čím zabránite rýchlemu zvýšeniu hladiny inzulínu, ktorá potom u vás prebudí väčšie chúťky na jedenie.