Zaujímavosti

Sója by mohla účinkovať proti rakovine

24. marca 2013
Sója by mohla účinkovať proti rakovine
Medzinárodná organizácia Food Research International, ktorá sa zaoberá štúdiom jedál, zverejnila výsledky prvého výskumu, ktorý poukazuje na to, že bielkoviny nájdene v sóji, môžu brániť rozrastaniu sa rakoviny hrubého čreva, pečene a dokonca aj pľúc.

Sójový bôb je bohatý na proteíny, ktoré zvyčajne tvoria okolo 40 % nutričného zloženia semena sóje, a taktiež obsahuje vysoký obsah mononenasýtených omega-9 mastných kyselín. To okrem iného vedie aj k znižovaniu pravdepodobnosti srdcovocievnych chorôb.

Štúdia Arkansaskej univerzity si ho zobrala „do parády“ a odhalila, že by mohol byť priaznivý pri prevencii rakoviny. Vedci pritom študovali bioaktivitu medzi peptidmi derivovanými z jedál obsahujúcich sójové bôby a rozličných typov ľudských buniek postihnutých rakovinou.

Výskum ukázal, že peptidy získané z týchto jedál značne spomaľujú šírenie rakovinových buniek. V prípade rakoviny hrubého čreva to bolo až o 78 %, v prípade rakoviny pečene o 70 % a v prípade rakoviny pľúc o 68 %.

„Tieto experimenty boli robené v laboratóriu, takže je ešte ďaleko od toho, aby sa dalo povedať, či to môže byť užitočné pri znižovaní rizika rakoviny. Avšak, už dávno vieme, že vyrovnaná diéta, bohatá na ovocie a zeleninu, a zdravá váha pomáhajú redukovať riziko rozvoja rakoviny,“ povedala Dr. Anthea Martinová z Britského centra pre výskum rakoviny.