Tréning

Jednoduchý tréning pre veľké výsledky

16. júla 2020
Jednoduchý tréning pre veľké výsledky
Je jednoduchý, ale efektívny. Tento tréningový program je navrhnutý Steveom Shawom pre ľudí, ktorí hľadajú niečo nové do svojej silovo-objemovej prípravy. Už behom dvoch mesiacov môžete očakávať veľké výsledky.

Program je vhodný pre ľudí, ktorí chcú nabrať svalovú hmotu a získať novú silu. Nie je vhodný pre začiatočníkov, ale minimálne pre pokročilých cvičencov s niekoľkými mesiacmi tréningu za sebou. Nie je zbytočne komplikovaný, trvá 8 týždňov a do posilňovne vás dostane štyrikrát týždenne. Po 8 týždňoch zaraďte týždeň voľna. Potom môžete program zopakovať alebo si zvoliť nejaký iný.

Ide o tréningový split, pri ktorom najskôr odcvičíte dva dni, po ktorých nasleduje deň voľna. Potom prídu ďalšie dva tréningové dni a dva dni voľna. Keďže väčšina ľudí by uprednostnila víkend voľný, môžete si za tréningové dni zvoliť pondelok, utorok, štvrtok a piatok. Ale to je plne na vás.

Tréningy sú založené na ťažkých váhach, ale zároveň nejde o jeden z tých tréningov, pri ktorých sa neustále točíte okolo piatich opakovaní. Tie budú základom len viackĺbových základných cvikov, po ktorých docvičíte svaly ďalšími cvikmi s počtom 10 opakovaní.

Každý tréning začnete ťažkým cvikom, ktorý absolvujete v piatich sériách. Využijete v nich záťaž zhruba 75 % váhy vášho maxima pre jedno opakovanie. V prvej sérii urobíte päť opakovaním. v druhej štyri, v tretej tri, v štvrtok dve a v piatej tak veľa, ako budete môcť. Ak zvládnete v poslednej sérii urobiť tri a viac opakovaní, v nasledujúcom tréningu pridajte 4 kilogramami. Ak nebudete môcť dosiahnuť na métu 3 opakovaní behom troch týždňov, váhu zase o trochu znížte, asi o 7 až 10 % začnite odznova.

Pri ďalších cvikoch využívajte rovnakú váhu v každej sérii. Váha by mala byť taká, že aj v poslednej sérii zvládnete urobiť 10 opakovaní. Keď sa na to budete cítiť, váhu môžete zvýšiť.

Tréning A (drepový deň)
Drepy 5 5, 4, 3, 2, MAX
Krčenie ramenami s veľkou činkou 5 10
Mŕtvy ťah s vystretými nohami s jednoručkami 5 10
Výpony v sede 4 10
Doska 4 60 sekúnd

Tréning B (benčpres deň)
Benčpres 5 5, 4, 3, 2, MAX
Príťahy hornej kladky neutrálnym úchopom 5 10
Arnoldove tlaky v sede 5 10
Tricepsové sťahovanie kladky 4 10
Bicepsové zdvihy s EZ tyčou 4 10

Tréning C (deň mŕtvych ťahov)
Mŕtve ťahy 5 5, 4, 3, 2, MAX
Legpress 5 10
Zakopávanie 5 10
Výpony v stoji 4 10
Posilňovanie brucha s kolieskom 4 10

Tréning D (deň armádnych tlakov)
Tlaky na ramená s veľkou činkou 5 5, 4, 3, 2, MAX
Príťahy veľkej činky v predklone 5 10
Tlaky s jednoručkami na šikmej lavičke (hlavou hore) 5 10
Francúzske tlaky 4 10
Bicepsové zdvihy jednoručkou 4 10

Letný režim, pôvodne z 17.11.2014.