Tréning

Porazte Vianoce týmto intervalovým tréningom

22. decembra 2016
Porazte Vianoce týmto intervalovým tréningom
Vianoce už neprichádzajú, oni už sú v podstate tu. Každý nadšenec zdravého životného štýlu vie, aké riziká so sebou prinášajú. Rodina, blízky a celá ta atmosféra môžu za vynechané tréningy, ktorých absenciu zvýrazní súboj s jedlom. Našťastie, existuje riešenie, ako tieto riziká zminimalizovať.

Ak to necháte tak, nebude cvičiť a nebudete sa týždeň sústrediť na zdravú výživu, neurobíte nič tragické. Neustála prítomnosť koláčikov, zákuskov či slaných dobrôt vám však život skomplikuje. Nehovoriac o alkohole a rôznych sladených nápojoch. Tragické to nebude, ale môže to vaše pokroky spomaliť.

A to platí obzvlášť vtedy, ak prestanete cvičiť. Nemáte totiž zvýšený príjem jedla čím vykompenzovať. A aj keby ste chceli, nie vždy sa vám to v tomto období roka podarí. Aj hodina tréningu sa môže zdať problémom.

Práve preto je tu riešenie, ktoré vás udrží na správnej ceste, negatívne dôsledky Vianoc obmedzí a neoberie vás o veľa času. Ide o vysoko intenzívny intervalový tréning. Pri ňom potrebujete len málo času, aby ste dosiahli želané výsledky a navyše, aj po jeho skončení budete páliť kalórie. Preto je výhodný práve v období sviatkov. Dá sa robiť aj doma.

V podstate si môžete takýmto spôsobom odcvičiť akékoľvek cviky chcete. Doma teda môžete robiť drepy, výpady, skracovačky, variácie kľuky či činky s ľahšími jednodučkami alebo zhyby na hrazde. My vám samozrejme prinášame aj konkrétne ukážkové tréningy.

Jeden je dlhý a druhý je krátky a rozložený na viac jednotiek denne. Ak si nájdete čas na dlhší tréning, tak ten dlhý je vhodný pre vás. V tabuľke nižšie vidíte cviky, ktoré budete počas neho robiť. Keď urobíte všetky cviky, zopakujete celý kruh 3- až 6-krát. Prestávka medzi kruhmi je 60-90 sekúnd. Cviky sa vykonávajú tak dlho, ako je uvedené v tabuľke. Medzi cvikmi sa dodržujú prestávky, ktoré sú tiež zapísané v tabuľke.

Dlhý vianočný intervalový tréning
Cvik Dĺžka Prestávka
Jumping Jack 60 sek. 30 sek.
Drepy s váhou tela 30 sek. 15 sek.
Beh na mieste 60 sek. 30 sek.
Kľuky 30 sek. 15 sek.

Ak cez deň nemáte čas na jeden dlhší tréning, určite si v priebehu dňa nájdete kratšie časové úseky. Vtedy sa vám bude hodiť nasledujúci rozpis. Ide o tri krátke tréningy, ktoré môžete robiť v priebehu dňa, napr. ráno, na obed a popoludní. Nezabúdajte do toho dávať všetko. Preto sa to volá vysoko intenzívny intervalový tréning.

Sviatočný deň s krátkymi tréningmi
Ráno
Cvik Dĺžka cvičenia Prestávka
Angličáky (burpees) 20 sek. 10 sek.
Vykonať 8 sérií. Po každej sa oddychuje len 10 sekúnd.
Obed
Jumping Jack 15 0 sek.
Drepy s váhou tela 15 0 sek.
Vykonať 8 supersérií. Po každej prestávka 30 sekúnd.
Podvečer
Cvik Dĺžka cvičenia Prestávka
Jumping Jack 15 sek. 15 sek.
Drepy s váhou tela 15 sek. 15 sek.
Beh na mieste 15 sek. 15 sek.
Vykonať 2-3 kruhy. Po každom prestávka 15 minút.

Samozrejme pred tréningom nezabúdať na rozcvičenie. Úplne stačí, keď dvakrát urobíte nasledujúci kruh: 12 opakovaní drepov bez dodatočnej záťaže, 10 opakovaní jumping jack (skok s vzpažením) a 5 opakovaní kľukov.