Výživa

Vianoce sú vhodným časom na podvádzanie v diéte

22. decembra 2015
Vianoce sú vhodným časom na podvádzanie v diéte
Ak sa snažíte dodržiavať nejakú diétu, viete, že v období sviatkov je pokušení najviac. Ak vám nerobia problémy, máte vyhraté. Mnohým však spôsobujú trápenie, ktoré však v období štedrosti nastať nemuselo.

Ak ste spokojní a bez problémov si udržíte čistú výživu aj počas Vianoc, tento článok nebude pre vás. Ak ale máte potrebu počas sviatkov jesť, dopriať si dobroty a držíte diétu, tak viete, že môže dôjsť k dvom situáciám:

1. V pokoji domova budete sledovať, ako si vaša rodina dopriava výborné veci, či už sladké alebo slané. Dobroty od mamičky či od babičky, nejako sa cez tie sviatky pretrápite. Nebudete z toho svoji a sviatky si neužijete. O nič to nezlepší ani návšteva vianočných trhov.

2. Do sviatkov pôjdete s cieľom, že vydržíte a svoju diétu neporušíte. Nakoniec ale predsa podľahnete pokušeniu a ochutnáte koláč, ktorí ste už ako malí zbožňovali. Dáte si poriadnu dávku šalátu, doprajete si sladkého a slaného. Potom sa však cítite zle z toho, že ste nevydržali. Ste frustrovaní.

Na čo sa ale trápiť? Vianočné sviatky sú o radosti a pohode.

A aj vy si užite sviatky v príjemnej nálade. Samozrejme, držte sa svojej diéty aspoň trocha, ale nebojte sa počas Vianoc zamaškrtiť si. Dokonca vás ani nezabije, ak na jeden či dva dni na diétu zabudnete. Prečo?

Ak dlhodobo držíte diétu a darí sa vám ju nasledovať, menšia prestávka vám pomôže po mentálnej aj fyzickej stránke. Cez Vianoce sa budete cítiť lepšie, stimulujete si opäť metabolizmus a pomôžete si dokonca znížiť riziko neudržateľného zvýšenia apetítu.

Ak teda dodržiavate diétu a nemáte problém s jej dodržiavaním ani počas sviatkov, tak sa jej držte. Ak sa však máte trápiť, radšej si cielene vyberte Štedrý deň za deň, počas ktorého si dáte všetko, po čom túžite.

Ale pozor! Hoci aj počas nasledujúcich dní si môžete sem-tam dopriať nejakú maškrtu, neurobte si z tohto obdobia „týždeň podvádzania“. To už by naozaj mohlo dopadnúť zle. Držte sa jedného dňa, maximálne dvoch.

Vyberte si za „dni podvádzania“ napríklad Štedrý deň a Silvester. Šesť dní medzi nimi sa snažte jesť čo najčistejšie a budete v poriadku. Takisto však medzi nimi odporúčame aj cvičiť. A ešte jedna rada – keď podvádzate, jedzte to, čo máte naozaj najradšej. Neprijímajte kalórie z jedál, ktoré tak vaše chuťové poháriky neuspokoja.