Kulturistika

Legendy kulturistiky I. – Franco Columbu

27. júla 2015

Na SlovakFitness.sk sa v tomto kalendárnom roku začneme venovať histórii kulturistiky. V prvej časti seriálu venovanom legendám tohto športu, by mnohým napadlo venovať pozornosť ikonickému Arnoldovi Schwarzeneggerovi. My však začneme s niekým iným.

Obaja majú korene rovnaké – pochádzajú zo Starého kontinentu. Obaja sa odsťahovali do Spojených štátov amerických a obaja sa zaradili medzi najväčšie mena zlatej éry kulturistiky. Obaja vyhrali prestížnu súťaž Mr. Olympia, ale len jeden z nich bol v tieni toho druhého. Franco Columbu.

Columbu sa do pamäti všetkých vryl nie ako šampión najprestížnejšej kulturistickej súťaže sveta, ale predovšetkým ako nerozlučný kamarát Arnolda Schwarzeneggera. Bol od neho výrazne nižší, a tak nikdy nemal na to, aby ho na súťaži zdolal. Mnohí sa však zhodujú, že ak by nebolo jeho rakúskeho kamaráta, na titul by siahol viackrát aj napriek jeho 163 centimetrom.

Teraz už sedemdesiattriročná legenda pochádza z Talianska. Columbu sa narodil v dedinke Ollolai z centrálnej oblasti ostrova Sardínia. Z toho aj pochádza jeho prezývka „Sardinský silák“. Svoju športovú kariéru odštartoval ako boxer, ale čoskoro ho začalo zaujímať vzpieranie. Činky si zamiloval, a keď začal na sebe vidieť fyzické zmeny, rozhodol sa viac sústrediť na kulturistiku.

V domovine vedel pomôcť aj s vyparkovaním auta

A bolo to správne rozhodnutie. Už v roku 1965 sa na kulturistickej súťaži v nemeckom Mníchove stretol po prvý raz so Schwarzeneggerom. Od prvého momentu si povahovo sadli a celé nasledujúce desaťročia bolo milé sledovať, ako sa vysoký Arnold naťahuje s malým Francom.

Ešte keď neboli takými veľkými kamarátmi, sa rozhodli, že aby vo svojej kariére napredovali, musia opustiť Európu a zamieriť do Los Angeles. A práve táto spoločná cesta z nich urobila v meke bodybuildingu nerozlučnú dvojku, sparingpartnerov, kamarátov a dokonca spolumajiteľov stavebnej firmy.

Kým však Schwarzenegger zbieral úspech za úspechom a bol hlavnou postavou popularizujúceho sa odvetvia, Columbova cesta k najvyšším úspechom bola náročnejšia. Umožnili mu ich jeho odhodlanie a bojovnosť. Dôkazom toho je aj zisk jeho druhej Sandowovej sošky, ktorý získal po operácii nohy, po ktorej mu doktori vraveli, že už nikdy nebude môcť chodiť.

Columbu získal trikrát prvenstvo v ľahkej váhe na Mr. Olympii, ale celkovým víťazom sa stal dvakrát. Prvýkrát sa z titulu tešil v roku 1976, kedy porazil Franka Zanea i Kena Wallera. Bol to práve rok, kedy po šiestich tituloch v rade na súťaži absentoval Schwarzenegger. Ten ukončil kariéru, aby sa venoval herectvu.

Následne prišiel rok 1977, v ktorom sa Columbu zúčastnil súťaže silákov World Strongest Man. Jeho milované vzpieranie (stal sa aj šampiónom Európy) však viedlo k zraneniu nohy, po ktorom sa dlho zotavoval. Utrpel ho pri disciplíne prenášania chladničky a okrem bolesti mu prinieslo aj milión dolárov od poisťovne.

„Víťazi robia to, čoho sa boja.“

Hoci prognózy doktorov nevyzerali dobre, nakoniec sa predsa vrátil do pódium Olympie. Stalo sa tak v roku 1981, kedy podobne ako Arnold v roku predtým, oslávil svoj návrat titulom. Bola to zároveň aj jeho rozlúčka so súťažnou kulturistikou.

Columbu za sebou zanechal renomé jedného z najsilnejších kulturistov všetkých čias. Mohla za to aj jeho vzpieračský minulosť a vášeň, ktorú neraz prenášal aj do tréningov. Jeho maximá hovoria za všetko: benčpres s 238,35 kg, drepy s 297 kg a mŕtvy ťah s 340,5 kg. Je to úctyhodné hlavne pre jeho váhu – menej ako 87 kilogramov.

Rovnako ako Arnold, aj Franco si zahral vo filmoch. Aj v tejto sfére sa však svojmu kamarátovi nemohol rovnať. Jednoducho, nebol dostatočne priebojný. Aj jeho resumé by mu však mohol hockto závidieť – natočil 20 filmov a bol aj súčasťou množstva reklám. V roku 1977 sa stal chiropraktikom a tomuto „remeslu“ sa venoval ja po súťažnej kariére. Napísal aj pár kníh.

V roku 2013 bol uvedený do Medzinárodnej športovej siene slávy.

Profesionálne víťazstvá v kulturistike

1966 - Mr. Europe, 4. miesto
1968 - NABBA Mr. Universe (Most Muscular)
1969 - IFBB Mr. Europe (Stredná váha)