Kulturistika

Legendy kulturistiky V. – Sergio Oliva

31. júla 2015

Doteraz sme sa v našom seriáli venovali len kulturistom, ktorí sú stále medzi nami. Teraz sa pozrieme ne jedného, ktorého sláva pretrváva aj pár rokov po jeho smrti. Legenda z Kuby, kulturista známy ako „Mýtus“, Sergio Oliva.

Z Kuby ušiel pri prvej príležitosti

Oliva sa narodil 4. júla 1941 na Kube. Pracovitosti sa naučil pri práci s jeho otcom na poli cukrovej trstiny a disciplínu u neho zlepšila aj služba v armáde, v ktorej na podnet svojho otca bojoval už ako šestnásťročný proti komunizmu. Po tom, čo vojnu vyhral Fidel Castro, sa začal Oliva viac pofľakovať po pláži. Tam spoznal muža, ktorý ho pozval do miestnej posilňovne. Už po pol roku cvičenia boli jeho pokroky výnimočné, a tak sa začal vzpieraniu venovať plnohodnotne.

V roku 1962 sa zúčastnil Kubánskych majstrovstiev vo vzpieraní a po Albertovi Reyovi Gamesovi Hernandezovi skončil na peknom druhom mieste. Keďže víťaz neskôr utrpel zranenie, na Karibskom šampionáte ho nahradil práve Oliva. A práve na Jamajke využil príležitosť, prekĺzol pomedzi stráže a bežal tak rýchlo na Americký konzulát, ako vedel. Požiadal o politický azyl, a tak sa otvorili jeho brány do USA.

Nový domov našiel v Chicagu

V Spojených štátoch amerických si to namieril na Floridu, kde v Miami pracoval ako opravár televízorov. Ochotný vzdať sa slnečného prostredia a hladný po lepších zárobkoch, opustil v roku 1963 juh krajiny a zamieril si to do Chicaga. Tam sa zamestnal ako robotník v miestnych železiarňach. Objavil tam aj posilňovňu v klube YMCA, kde dokázal zo seba dostať ďalšie dve až tri hodiny energie po 10 až 12 hodinách strávených v práci.

„Mal prirodzene pekné telo a popritom aj veľa hendikepov. Začal robiť na skládke s veľkým kladivom. Je ťažké ísť cvičiť po tom, čo robíte niečo také celý deň,“ povedal tréner Bob Gajda pre Muscle&Fitness.

V Chicagu sa ho ujal Gajda a on sa práve v tomto období sa začal viac sústrediť na kulturistiku. Mohli za to aj problémy s kĺbmi. V roku 1963 si ju po prvýkrát vyskúšal aj súťažne. Nakoniec vyhral titul Mr. Chicagoland a jeho cesta za slávou odštartovala. O rok neskôr získal štátny titul Mr. Illinois, no v roku 1965 skončil na juniorskej verzii Mr. America druhý, hoci bol spomedzi všetkých pretekárov najmohutnejší. O rok neskôr súťaž vyhral a následne sa pripojil k federácii IFBB.

Dominanciu mu prekazil Schwarzenegger

A práve potom zažil svoje najúspešnejšie obdobie kariéry. Okamžite získal prvenstvá na profesionálnych súťažiach Mr. World a Mr. Universe. V roku 1967 vyhral ako prvý černoch aj Mr. Olympiu a nikto už nemohol pochybovať o tom, že bol najlepším kulturistom na svete. Jeho 53cm paže a 137cm hrudník vyviedli z miery nejedného fanúšika kulturistiky. Olympiu vyhral v troch rokoch v rade, pričom paradoxom bol ročník 1968, kedy súťažil ako jediný.

Olympie sa zúčastnil ešte päťkrát. V rokoch 1970 ho z trónu zosadil Arnold Schwarzenegger a rok 1971 bol kontroverzný. Pre fakt, že sa zúčastnil súťaže z federácie NABBA, mu IFBB udelilo zákaz štartu. Mnoho ľudí bolo nespokojných a tvrdili, že tak Joe Weider dláždi cestu k druhému titulu pre Schwarzeneggera. Koniec koncov, aj on sa v tom istom roku zúčastnil súťaže z federácie NABBA. Oliva nakoniec dostal povolenie, ale len ako hosť na pózovanie. Svojou formou mnohých vyrazil dych. O rok neskôr sa vrátil so svojou najlepšiu formou, ale pre ďalšie kontroverzné machinácie skončil druhý za Arnoldom.

Olivovi sa to pochopiteľne nepáčilo a nakoniec ukončil väzby s Weiderom a IFBB. Následne súťažil pod hlavičkami WBBG a WABBA, kde nemal konkurenciu a vyhral každú súťaž, v ktorej sa predstavil. Po 12 rokoch ho IFBB pozvalo naspäť a vo veku 44 rokoch sa vrátil na pódia Mr. Olympie. V roku 1985 opäť prekvapil výbornou formou, ale tentokrát skončil až ôsmy. To isté umiestnenie získal aj o rok neskôr a to bola zároveň aj jeho definitívna bodka za kulturistickou kariérou.

„Sergio bol absolútne úžasný. Podľa môjho názoru je to najlepší kulturista histórie. Najtalentovanejší, aký kedy žil. Hoci som bol vždy inšpirovaný Arnoldom Schwarzeneggerom, Sergio Oliva je zďaleka najdokonalejším kulturistom, ktorý súťažil na Mr. Olympia,“ skonštatoval Samir Bannout pre bodybuilding.com.

Bál sa ho aj Arnold

Aj napriek tomu, že v danom období žil Oliva v tieni Schwarzeneggera, mnoho expertov a historikov ho považuje za najlepšieho kulturistu 70. rokov. Aj samotný Arnold mal k nemu veľký rešpekt a niekoľkokrát povedal, že pri vzájomných súbojoch ani víťazstvo nečakal.

„Povedal som si, že ho dnes zničím. Keď som ho však uvidel, bolo to ako narazenie do steny. Bol taký veľký, taký fantastický. Nebola ani šanca, že by som si myslel, že ho porazím. Priznal som si porážku a cítil som, že mi odišlo aj napumpovanie zo svalov,“ spomínal Schwarzenegger vo svojej knihe z roku 1977.

Manželka ho nezabila, pečeň áno

Oliva zostáva doteraz jediným Hispáncom, ktorý získal Sandowovu trofej. Súťažiť by mohol zrejme aj dlhšie, ak by nedošlo k rodinnej kríze. V roku 1986 ho zrejme pri ostrej hádke postrelila manželka Arlene do brucha a on skončil v nemocnici. Pištoľ mal doma preto, lebo od roku 1971 pôsobil ako policajt v Chicagu. Mimo kulturistiky si vysúšal aj herectvo. Objavil sa v dvoch mexických filmoch.

S Arlene mal Oliva syna Sergia mladšieho. Vďaka nemu by sa jedného dňa mohol zapísať do histórie ešte jedným zápisom. Ak by okolnosti poriadne priali jeho synovi, mohla by sa zrodiť prvá dvojica otec-syn, ktorá by vyhrala Olympiu. Jeho syn v súčasnosti súťaží medzi amatérmi v NCP.

Oliva je tiež aj prvým víťazom Mr. Olympia, ktorý zomrel. Stalo sa tak 12. novembra 2012, kedy podľahol zlyhaniu pečene. Dožil sa 71 rokov.