Zaujímavosti

Ako znížiť hladinu stresového hormónu?

15. júla 2018
Ako znížiť hladinu stresového hormónu?
Kortizol je hormón, ktorý to nemyslí zle, keď sa v určitých situáciách začne vyplavovať do tela. Existuje na to, aby nás chránil. Tento stresový hormón však zároveň brzdí naše pokroky, pokiaľ ide o spaľovanie tukov alebo budovanie svalovej hmoty.

Vážnejším problémom je jeho chronická stimulácia. Dlhodobo zvýšená hladina kortizolu totiž okrem priberania vedie k problémom so spaním, oslabeniu imunitného systému či abnormalitám s krvným cukrom. Preto je dôležité naučiť sa ho ovládať. Ako si môžete znížiť jeho hladinu?

1. Venujte sa duchovným veciam - až o 20 až 25 % môžete znížiť hladinu kortizolu, ak sa venujete niečomu duchovnému. Podľa amerických výskumníkov pravidelné návštevy kostola znižujú u ľudí stres a podobne pôsobia aj prechádzky lesom alebo nezištná práca pre charitu. Vedci z Indie zase prišli na to, že stresový hormón významne otupíte aj pravidelnou meditáciou.

2. Choďte skôr spať alebo si zdriemnite - ak spíte len šesť hodín denne, tak máte v krvi až o 50 % viac kortizolu, ako keby ste spali osem hodín. Dlhší spánok dodá telu viac času na to, aby sa vyrovnal z fyzickej i duševnej záťaže z minulého dňa. Ak v niektorú noc nespíte dostatočne kvalitne, môžete si to v strede dňa vynahradiť krátkym zdriemnutím si.

3. Počúvajte pozitívnu hudbu - hudba má preukázaný vplyv na našu náladu. Správny výber hudby má upokojujúci vplyv na mozog a vedci už prišli aj na to, že u pacientov pomáha zbavovať sa strachu a stresu pred lekárskymi úkonmi.

4. Stretnite sa so zábavným kamarátom - aj čas strávený s priateľom dokáže znížiť hladinu kortizolu. Ubezpečte sa však, že ide o pozitívne naladeného kamaráta, ktorý vás dokáže rozptýliť od vašich problémov. Čím je zábavnejší, tým je väčšia šanca toho, že sa s ním budete smiať. A smiech dokáže hladinu stresového hormónu znížiť aj o polovicu.

5. Absolvujte masáž - ak chcete urobiť niečo dobré pre dušu i telo, absolvujte kvalitnú masáž. Tá vám pomôže uvoľniť sa a budete sa po nej cítiť ako znovuzrodení. Podľa vedcov z Univerzity v Miami dokáže masáž znížiť hladinu kortizolu až o jednu tretinu.

6. Vypite čierny čaj - britskí vedci zase prišli na to, že ľudia, ktorí popoludní pravidelne pijú čierny čaj, majú už do hodiny nižšiu hladinu stresového hormónu až o 47 %. Vedci predpokladajú, že za to môžu látky ako polyfenoly a flavonoidy.

Letný režim, pôvodne z : 17.05.2015.