Motivácia

Arnold Schwarzenegger: Sumár kulturistických úspechov

01. mája 2013
Arnold Schwarzenegger: Sumár kulturistických úspechov
Každú stredu vám prinášame články týkajúceho sa najväčšieho kulturistického šampióna všetkých čias, ktorý dosiahol úspechy v športe, v showbiznise i v politike. Dnes vám predkladáme sumár kulturistických úspechov Arnolda Schwarzeneggera.

„Rakúsky dub“ sa preslávil hlavne vďaka titulom na najprestížnejšej kulturistickej súťaži Mr. Olympia. Tej dominoval v 70. rokoch 20. storočia, kedy získal šesť titulov v rade predtým, ako si dal pár rokov prestávku. V roku 1980 získal svoj siedmy titul.

Bol to jeden z najkontroverznejších ročníkov v histórii súťaže, pretože Schwarzenegger sa pripravoval na rolu vo filme Barbar Konan a nikto nečakal, že sa vráti na pódium po tom, čo pred rokmi ukončil kariéru. Do Austrálie mal prísť robiť len komentátora, no že to nie je pravda, sa svet dozvedel deň pred samotnou súťažou. Tá bola jednou z najvyrovnanejších v histórii a Arnold ju vyhral, hoci nebol vo svojej najlepšej forme.

Jeho rekordný zápas v počte titulov na Mr. Olympia bol platný až do roku 1991 a prekonali ho do súčasnosti len Lee Haney a Ronnie Coleman. Mnoho ľudí však špekulovalo, koľko titulov by mal, ak by sa nerozhodol riešiť hereckú kariéru.

Schwarzenegger sa zúčastnil spolu ôsmich Mr. Olympií, no jeho newyorský debut nedopadol triumfom. V roku 1969 skončil druhý, keď ho dokázal poraziť Sergio Oliva. To už však bol amatérskym Mr. Universe z roku 1967 a víťazom profesionálnej verzie tejto súťaže z rokov 1968 a 1969. Tretí titul pridal v roku 1970. Okrem iného sa v roku 1965 stal juniorským Mr. Europe a o rok neskôr získal primát aj v mužskej kategórii.

Schwarzenegger súťažil aj vo vzpieraní a dokonca úspešne – v rokoch 1964 a 1965 vyhral dve vzpieračské súťaže a v rokoch 1966 a 168 vyhral aj dve súťaže v silovom trojboji. Pre zaujímavosť pripájame aj jeho osobné maximá:
Súpažný tlak: 120 kg
Trh: 110 kg