Motivácia

Ako trénuje známy fitness model Greg Plitt?

12. mája 2013
Ako trénuje známy fitness model Greg Plitt?
V nedeľu sa vás snažíme motivovať a inšpirovať, no ešte sme tak neurobili prostredníctvom osobnosti fitness odvetvia. Dnes začneme jednou z tých najvýraznejších. Povieme si niečo o tom, ako trénuje Greg Plitt, americký fitness model číslo 1.

V prvom rade si musíme Grega Plitta predstaviť. Ide o 180 centimetrov vysokého amerického fitness modela, ktorý žije v Kalifornii, no pochádza z Marylandu. Je absolventom vojenskej školy vo West Pointe a päť rokov slúžil aj ako Ranger. Cvičiť začať v šiestej triede a v súčasnosti je jedným z najznámejších fitness modelov sveta. Dlho pracoval aj ako tréner a zahral si aj vo vedľajších úlohách niekoľkých filmov.

Posilňovací tréning

Plitt by radšej cvičil večer pred spaním, ale pre svoju vyťaženosť našiel ideálny čas na tréning ráno, kedy sa omnoho pravdepodobnejšie vydrží držať svojho plánu. Cvičí už o pol šiestej, na čo si pár týždňov musel zvyknúť, a snaží sa trénovať každý deň.

Dodržiava päťdňový split, ktorým precvičí jednu partiu denne a celé telo počas piatich dní. Brucho cvičí každý deň 10-15 minút po tréningu (každý deň sa sústredí na iné z troch častí brušného svalstva). Okamžite po skončení päťdňového cyklu nasleduje ďalší bez prestávky. Každej svalovej skupine dopraje štvordňový oddych a voľné dni bez tréningu neplánuje. Niekedy sa však stane, že cvičiť nemôže, takže voľno preňho príde vtedy. Nikdy však nechce dovoliť, aby necvičil dva dni v rade. Preto ani neplánuje tie voľné dni.

Jednotlivé tréningy sa snaží zakaždým meniť, aby nechal telo v tom štádiu, kedy si nezvykne na záťaž a prestane rásť. Zistil, že týmto spôsobom dosahuje výsledky efektívnejšie, pretože telo rastie vtedy, keď je nútené adaptovať sa na nové situácie. Čo sa týka zmien, odporúča meniť veľké činky za jednoručky, stroje za činky, prípadne robiť len tréning s vlastnou váhou tela. Tiež mení váhy a opakovania. Zaisťuje si tým aj to, že sa v posilňovni nezačne nudiť.

Názorný príklad týždňa Grega Plitta:
Pondelok – hrudník + brucho (ráno), 45-min. plávanie (večer)
Utorok – chrbát + lýtka (ráno)
Streda – ramená + brucho (ráno), 5-míľový beh (večer)
Štvrtok – ruky + brucho (ráno), 45-min. plávanie (večer)
Piatok – nohy + brucho (ráno)
Sobota – hrudník + brucho (ráno), 2,5-hod. turistika (večer)
Nedeľa – chrbát + lýtka (ráno)
* - v nedeľu večer robí kardio alebo trénuje na partii, ktorú vynechal alebo potrebuje vylepšiť

Vzťah ku kardiu

Kardio robí len pre spaľovanie tukov, pričom sa snaží vydržať 45 až 60 minút pri nézkom srdcovom tepe. Týždenne robí minimálne tri kardio tréningy, ale niekedy sa mu podarí aj päť. Rád má predovšetkým plávanie, no nevyhýba sa ani bicyklu či behu. Väčšinou tréning zaraďuje večer, aby mohol ísť do postele s prázdnym žalúdkom. Ak však robíte kardio pri snahe nabrať hmotu, zdôrazňuje, aby ste prijali pred spaním jedlo bohaté na bielkoviny alebo vypili proteínový nápoj.

Výživa

Greg sa v priebehu bežného dňa snaží konzumovať minimum sacharidov a tukov, pretože sa celoročne udržuje v takej forme, aby nemal problém s náhlym fotením. Naopak, spolieha sa na vysoký príjem bielkovín. Každý deň sa snaží skonzumovať 3 gramy bielkovín na kilogram jeho váhy, ktoré prijíma z jedného väčšieho jedla a potom hlavne s proteínových doplnkov. Čo sa týka normálneho jedla, vyhýba sa spracovaným potravinám a sústredí sa len na mäso, ryby, mliečne výrobky a zeleninu.

zdroj: metrx.com