InstagramFacebookYoutube
Výživa

Päť kľúčových živín, ktorých možno neprijímate dostatok

21. augusta 2018
Päť kľúčových živín, ktorých možno neprijímate dostatok
Moderná spoločnosť, predovšetkým na západe, sa stravuje tak, že prijíma nadbytok kalórií a preto sa veľa ľudí dostáva do fázy nadváha, prípadne obezity. Problémom tejto diéty je však aj nedostatok potrebných mikroživín.

O makroživiny – bielkoviny, sacharidy a tuka – sa príliš báť netreba, no vitamín, minerály a stopové prvky sú v mnohých prípadoch prijímané v nedostatočnom množstve, čo môže viesť k únave, nervozite a z dlhodobého hľadiska aj k ochoreniam srdca či osteoporóze.

V západnej diéte ľudia neprijímajú hlavne dostatok nasledujúcich piatich živín, ktorých príjem vo vašej diéte si môžete zvážiť sami. Popíšeme si aj dôvod, prečo sú dôležité, a tak ak ich neprijímate aj vy dostatok, urobte nevyhnutné zmeny v stravovacích návykoch.

Článok pokračuje pod reklamou


1. Magnézium (horčík)

Každá bunka v tele potrebuje tento minerál pre stovky biochemických reakcií, vrátane produkcie energie. Magnézium tiež zľahčuje zápaly a bojuje proti rakovine, mŕtvici a cukrovke. Ak ho chcete viac prijímať, dobré zdroje sú quinoa, hnedá ryža, tmavá listová zeleniny, semená a orechy. Muž by mal denne prijať aspoň 400 miligramov a žena aspoň 310 miligramov horčíka.

2. Omega-3 mastné kyseliny

Mnoho ľudí sa obáva tukov, no nie všetky sú rovnaké. Omega-3 mastné kyseliny trebárs bojujú proti zápalovým ochoreniam, ktoré sú základom väčšiny chronických ochorení týkajúcich sa hlavne srdca a mozgu. Ľudia v súčasnosti pritom nekonzumujú dostatok tučných rýb či vajec. Naopak, prijímajú viac Omega-6 tukov, ktorá zabraňujú efektívnemu absorbovaniu Omega-3 tukov. Tie nájdeme aj v chia semenách, vlašských orechoch, v ľanových semenách, či v mäse zo zvierat odchovaných na pastvinách. Britský odborníci odporúčajú prijať minimálne 250 miligramov takýchto tukov denne.

3. Vitamín E

Vitamín E je silný antioxidant, ktorý pomáha neutralizovať voľné radikály, ktoré podporujú starnutie a poškodzovaním buniek vedú k chronickým ochoreniam. Vitamín E chráni aj imunitný systém pred baktériami a vírusmi. Takisto pomáha krvnému obehu a pri boji s rakovinou. Jeho vážny nedostatok je zriedkavý, no taký istý je aj počet ľudí, ktorí ho prijímajú v odporúčanej hladine 15 miligramov denne. Najviac ho nájdeme v orechoch, olivovom a ľanovom oleji, avokádach, tmavej listovej zelenine a celozrnných výrobkoch.

4. Železo

Bez železa by červené krvinky nedokázali transportovať kyslík z pľúc do buniek, a preto je nedostatok tohto minerálu spojený s anémiou. To vedie aj k únave a priamo ovplyvňuje funkcie mozgu. O železo prichádzame vyhýbaním sa červenému mäsu a dokonca aj pravidelnou účasťou na vytrvalostných športoch. Jeho absorpciu blokujú aj obezita a zápaly. Zdravá dospelá žena by mala pritom prijať 18 miligramov železa denne, muž o desať menej. železo je však zradné a jeho nadbytočný príjem zase môže viesť k iným ochoreniam.

5. Vitamín D

Vitamín D podporuje absorpciu vápnika a pomáha bojovať proti rôznym ochoreniam, vrátane cukrovky, depresie, rakoviny, skleróze, srdcovocievnym ochoreniam a aj únave. Ľudia si ho vytvárajú predovšetkým tým, že trávia čas na slnku. V súčasnosti však viac času tvoria v interiéry a tak je dôležité ho prijímať v strave. Na to treba konzumovať viac tučných rýb (predovšetkým sardinky, makrely). Odborníci však v tomto prípade odporúčajú viac suplementáciu na základe krvného rozboru.

Letný režim, pôvodne z : 05.11.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist