Zaujímavosti

Recenzia knihy Total Recall od Arnolda Schwarzeneggera

26. novembra 2014
Recenzia knihy Total Recall od Arnolda Schwarzeneggera
Nie je to tak dávno, čo sa fanúšikovia Arnolda Schwarzeneggera dočkali jeho veľkej knihy. Aj my sme sa potešili, keď jeho kniha Total Recall zavítala do našej redakcie. Venovalo nám ju vydavateľstvo Editores, vďaka ktorému si všetci môžeme prečítať knižku aj v slovenčine. A aký dojem máme z tohto diela?

Na prvý pohľad ide o knihu s peknou obálkou a hrúbkou, ktorá môže pôsobiť odstrašujúco. Rovnako ako Arnold v časoch svojej kulturistickej slávy, aj kniha je mohutná. Nemusíte sa ale báť. Číta tak dobre, že budete prekvapení, ako rýchlo ste toto 640-stranové „monštrum“ prečítali.

Kto očakáva od knihy inšpiratívny príbeh jedného z najúspešnejších ľudí sveta, bude spokojný. Splnenie „materiálneho“ amerického sna chudého chlapca z chudobnej rakúskej rodiny prostredníctvom svalov a filmového umenia, ktoré viedlo až k úspešnej politickej kariére. Taký je príbeh Schwarzeneggera v skratke.

Kniha sa nesie práve v tejto dejovej línii – na počiatku nás vnesie do prostredia, v ktorom velikán vyrastal. Nahliadneme do súkromia života, ktorý nebol v povojnovom období veľmi ľahký. Už tieto strasti však položili základy myslenia, ktoré Arnolda priviedli k úspechu, ako aj k až arogantnej sebadôvere, ktorá je občas cítiť aj v jeho slovách.

Vďaka knihe uvidíte, že jeho úspechy neboli len vďaka šťastiu. Často v nej spomína pravidlo premeniť svoje slabiny na silné stránky, ktoré mu pomohlo nielen k rekordnej kariére v kulturistike, ale aj k obsadzovaniu vo filmových trhákoch. A to ho odpisovali pre jeho akcent a ťažko vysloviteľné meno.

Príbeh prechádza chronologicky cez kulturistickú, čiastočne aj podnikateľskú, kariéru až k tej filmovej, pričom nám ponúka zaujímavé informácie, o ktorých mnohí ľudia určite ani netušili. Záver knihy je venovaný politickej kariére a na samotný koniec Schwarzenegger poodhalil aj okolnosti škandálu s nemanželským synom, po ktorom sa mu rozpadlo po 25 rokoch manželstvo.

Nebál sa v nej teda spomenúť svoje najväčšie zlyhanie, ktoré bolo dôsledkom jeho materialistického ponímania úspechu a pudového správania na intímnej úrovni. Celých 14 rokov sa mu darilo tajiť syna, čo obhajoval svojou povahou nechávať si tajomstvá pre seba.

Kniha je vhodná pre nadšencov kulturistiky, ako aj fanúšikov, ktorých si Arnold získal vďaka filmom. Časť o politike síce nie je až taká zaujímavá ako prvá polovica knihy, ale takisto sa v nej dozviete zaujímavé skutočnosti, vďaka ktorým sa nebudete nudiť.

Okrem spomienok a zaujímavých príbehov, vám samotný Arnold takisto ponúkne aj 10 princípov, vďaka ktorým môžete úspech dosiahnuť aj vy. Tak ako vo väčšine autobiografií, aj v tejto niektoré nevítané pasáže zo života chýbali. Naopak, očividne sa snažil obhájiť mnoho rozhodnutí, ktoré urobil ako guvernér Kalifornie.

Vďaka inšpiratívnemu príbehu, ktorému je možno aj ťažko uveriť, je kniha vhodná aj pre ľudí, ktorí nie sú nadšencami kulturistiky, politiky či filmu. Ak vás zaujímajú príbehy úspešných ľudí, tento sa bude radiť medzi tie najlepšie. Ukáže vám, že skĺbením odhodlania, tvrdej práce a disciplíny môže každý dokázať zázraky.

Pozitívom knihy je, že je prehľadná, nebude vás miesť a keď ju začnete čítať, ľahko sa do nej ponoríte. Samozrejme, viac ako 600 strán netvorí len text. Bonusom sú fotografie z archívu Arnolda Schwarzeneggera, na ktorých ho uvidíte plniť si svoje povinnosti i užívať si voľný čas v okolí rodiny a známych. Nájdete ich viac ako 180.

Stojí kniha za to? Stojí. V našom hodnotení by sme jej dali štyri a pol hviezdičky z piatich.

Knihu si môžete zakúpiť priamo na stránke vydavateľstva Editores.