Motivácia

Arnold Schwarzenegger: Ako sa stal kulturistom?

03. apríla 2013
Arnold Schwarzenegger: Ako sa stal kulturistom?
Každú stredu vám prinášame články týkajúceho sa najväčšieho kulturistického šampióna všetkých čias, ktorý dosiahol úspechy v športe, v showbiznise i v politike. Dnes vám predkladáme cestu Arnolda Schwarzeneggera ku kulturistike.

Schwarzenegger sa k športu dostal hlavne prostredníctvom futbalu. Bol súťaživý, no aj napriek jeho snahe sa nedočkal takej chvály, ako by chcel. Viac uznania sa dostávalo mužstvu ako celku a on sa už ako mladík prejavoval skôr individuálne. Preto sa rozhodol s futbalom skončiť.

Hľadal disciplíny, v ktorých by bojoval proti iným mužom a všetku slávu za úspechy by zožal sám. Plávanie ho bavilo, venoval sa aj atletike, no ani tieto športy ho nenaplňovali tak, aby sa im venoval poctivo. To sa zmenilo vtedy, kedy jeho futbalový klub zamieril do posilňovne a mladý Arnold uvidel robustných chlapov s činkami v rukách.

Porovnávať sa s nimi nemohol – mal len 14 rokov a na svoju výšku bol útly. Pri 180 centimetroch nevážil ani len 70 kilogramov. Keď si všimol, že väčší chlapi majú aj väčší rešpekt, okamžite sa mu zdvíhanie činiek zapáčilo. V roku 1960 po prvýkrát chytil do rúk veľkú činku.

Jeho zápal pre cvičenie bol neprehliadnuteľný už v jeho prvých týždňoch. Trvalo len krátko, kým bol nahovorený na kulturistiku. Čoskoro rástlo jeho sebavedomie a utvrdzoval sa v tom, že čím viac svalov má, tým má väčší rešpekt, dočkáva sa väčšieho uznania a vďaka tomu sa aj lepšie cíti. To ho motivovalo k ešte tvrdšej práci.

Jeho idolom bol kulturistický šampión Steve Reeves, ktorého prvýkrát uvidel na filmovom plátne ako predstaviteľa Herkulesa. Od roku 1961 cvičil v Grazi pod dohľadom rakúskeho kulturistu Kurta Marnula. Jeho vášeň bola taká veľká, že do posilňovne chodil potajomky aj cez víkendy, kedy bola zatvorená.

„Bolo by mi z toho zle, ak by som vynechal tréning... Vedel som, že by som sa na seba nemohol na ďalšie ráno pozrieť v zrkadle, ak by som to neurobil,“ priznal neskôr Schwarzenegger, ktorý začal súťažiť ako sedemnásťročný. O tom už ale v budúcich častiach nášho seriálu.