InstagramFacebookYoutube
Kulturistika

Legendy kulturistiky III. – Dorian Yates

29. júla 2015

Keď niekto spomenie jeho stredné meno Andrew Mientjez, len málokto vie, o koho ide. Pritom ide o jedného z najúspešnejších kulturistov všetkých čias. V tretej časti seriálu Legendy kulturistiky sa zameriame na Angličana Doriana Yatesa.

Tieň

Yates je prvým kulturistom z modernej éry, na ktorého sa v seriáli pozrieme. Je nepopierateľné, že Franco Columbu i Lou Ferrigno boli velikánmi, no rodák zo Sutton Coldfield by ich hravo zatienil. Dokonca aj jeho prezývka je „Tieň“.

Yates mal skvelý a mohutný chrbát, ktorý keď natiahol, tak by zatienil kohokoľvek. Nie tam však bol pôvod jeho prezývky. Tá má pôvod v tom, ako dokázal svet neustále ohurovať po tom, čo sa o ňom pomaly rok nič nevedelo.

Článok pokračuje pod reklamou


To okrem iného vychádzalo aj z jeho osobnosti. Nezaujímala ho mediálna pozornosť, rozhovory ho unavovali a svoju energiu radšej venoval tréningu, strave a mentálnej príprave. Vynechával exhibície a nepodpisoval sponzorské zmluvy. Bežné tak bolo, že o ňom nikto nič nevedel a na pódiu významnej súťaže exceloval.

Zranenia ako následok tvrdého tréningu

Kariéru ukončil predčasne a mnohí verili, že ak by nebolo zranení, stal by sa najúspešnejším kulturistom všetkých čias. Takto mu patrí v počte titulov na Mr. Olympia štvrté miesto. Súťaž vyhral dovedna šesťkrát. Viac titulov mali len Ronnie Coleman, Lee Haney a Arnold Schwarzenegger.

Zranenia sa u Yatesa nevyskytovali náhodne. Boli daňou za spôsob, ktorým trénoval. Zastával teóriu, že na to, aby ste dosiahli svoj plný potenciál, nemusíte v posilňovni tráviť pol dňa. Jeho tréningy boli krátke, svalovú partiu netrénoval viac ako raz týždenne, ale intenzita všetko vykompenzovala. Preslávil sa ako zástanca vysoko intenzívneho tréningu.

V tom smere bol jeho vzorom Mike Melzer, ktorý preslávil Heavy Duty tréning. Oproti nemu však mal podstatne viac úspechov. Na jeho konte svieti 15 titulov na veľkých podujatiach. Prvý titul na Mr. Olympia získal v roku 1992. Len rok po svojom debute, na ktorom obsadil druhé miesto za Lee Haneym. Jeho dominancia pokračovala až do roku 1997.

Poslednú Sandowovu sošku vyhral len tri týždne po tom, čo si natrhol triceps. Súťažil aj s poškodením bicepsom, ktorý už nikdy nebol v takej forme ako predtým. Po súťaži v kalifornskom Long Beach sa rozhodol kariéru ukončiť.

Yates bol známy aj veľkými zmenami svojej postavy. V „objemovke“ bol takmer guľatý a počas súťaži pekne vyrysovaný. Pri jeho výške 178 centimetrov navážil v objemovej príprave aj 140 kilogramov, kým jeho súťažná váha sa pohybovala v rozmedzí 108 až 120 kg.

Temple Gym a život potom

Po aktívnej kariére sa venoval riadeniu svojej ošarpanej posilňovne v Birminghame, ktorá sa stala putovným miestom mnohých nadšencov kulturistiky. Kto do nej príde, hneď pozná význam slova „hardcore“. Aj v súčasnosti sú v nej rovnaké stroje a činky, s ktorými sa rodili svaly šesťnásobného šampióna Mr. Olympie.

Yates v súčasnosti aj podniká. V Spojených štátoch má podiel vo firme zaoberajúcej sa oblečením a knihami s kulturistickým podtónom. Neskôr založil aj vlastnú značku doplnkov výživy a darí sa mu s ňou pomerne dobre. Vďačí za to aj svojmu menu a renomé.

Kým ako súťažný kulturista v mnohých článkoch nefiguroval, teraz sa pozornosti médií nestráni. A je veľmi otvorený. Priznal sa k užívaniu anabolických steroidov a nevyhováral sa ako ostatní kulturisti na dobrú genetiku. Bol aj kritický smerom na profesionálnu kulturistiku, či skazenosť súčasného sveta.

Yates má veľa svojráznych pohľadov na svet. Zastáva si alternatívnu medicínu v liečbe rakoviny, kritizuje kvalitu pitnej vody, očkovania a má niekoľko kontroverzných názorov na svetovú politiku. Verí dokonca, že teroristické útoky z 11. septembra boli dielom držiteľov moci v Spojených štátoch amerických.

Jeho príspevky si ľudia môžu pozrieť aj v kulturistických časopisoch. Pravidelne píše pre Muscle&Fitness. Iný časopis, FLEX, ho v roku 2003 uviedol do Siene slávy IFBB. Stalo sa tak hneď po povinnej päťročnej čakacej lehote. Legendou sa stal v deň, kedy naposledy odkráčal z pódia Olympie. Nechýbalo však veľa a svet o ňom nemusel vôbec vedieť.

A ako to začalo?

Yates nemal ideálne detstvo. V Birminghame zabíjal nudu s partiou kamarátov, s ktorými bol členom pouličného gangu. Výtržnosti , krádeže a bitky boli na dennom poriadku. Pred dovŕšením dvadsiatky sa dokonca dostal do nápravnovýchovného zariadenia, kde zistil, že jeho vtedajší životný štýl vedie len k problémom.

Po prepustení sa zamestnal ako prístavný robotník. S kulturistikou začal len krátko na to. Mal vtedy 21 rokov. Jeho cieľom nebolo stať sa hviezdou kulturistiky, ale zabiť voľný čas a vypracovať si atraktívnu postavu. Jeho pokroky však nakoniec viedli až na pódiá. Svoj súťažný debut zažil v roku 1985 a o tri roky neskôr vyhral Mr. England. Tým sa rozbehol a siahol až na hviezdy.

Dorian a jeho Blood and Guts

Dorian Yates natočil počas svojej kariéry aj veľmi populárny film, v ktorom zobrazil svoj štýl tréning. Nazval ho Blood and Guts, čo v preklade znamená „Krv a kuráž“. Pozrieť si ho môžete na YouTube:




Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist