InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Aký kreatín si vybrať?

13. júla 2016
Aký kreatín si vybrať?
Kreatín je dlhodobo jedným z najpopulárnejších športových suplementov na trhu. Hoci už od jeho uvedenia prešlo mnoho rokov, stále sa okolo neho vyskytujú viaceré otázky. Jednou z nich je, aký druhy kreatínu si vybrať.

Od svojho prvotného uvedenia sa neustále objavovali na trhu nové a nové formy kreatínu. Každá novinka bola drahá, postupne jej cena klesla, no stále bola vyššia ako cena základnej formy – monohydrátu. Foriem je mnoho, aký je medzi nimi rozdiel a ktoré sú pre vás najlepšie?

Každý typ kreatínu je svojim zložením rozdielny, niektoré sa prezentujú lepšou rozpustnosťou iné vyššou efektivitou. Každý však robí to isté – zvyšuje svalovú hmotu, zlepšuje silu a zvyšuje úrovne energie ATP. Poďme si teraz špecifikovať jednotlivé druhy individuálne.

Článok pokračuje pod reklamou


Významnejšie druhy kreatínu

Kreatín monohydrát - najrozšírenejšia a najbežnejšia forma, na ktorej sa robí väčšina výskumov. Je osvedčený, a preto aj najkupovanejší. Takisto je najlacnejší. Tvorí sa však pri ňom viac prebytočných látok, a tak nie je až taký efektívny a na lepšie vstrebanie je závislí od prijatých sacharidov. Môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti.

Kreatín pH-X - nepotrebuje nasycovaciu fázu, aby sa dostavili výsledky také, aké dosiahnete pri monohydráte s nasycovacou fázou. Má vyššie vstrebanie, čo zabezpečuje zvýšenie pH molekúl kreatínu. Nezadržiava vodu a nespôsobuje žalúdočné problémy. Lepšie sadne aj ženám.

Kre-Alkalyn - porovnateľný s kreatínom PH-X. Takisto ide o kreatín, u ktorého sa zvýšila hodnota pH a to až nad hranicu 12. To zaručuje vyššiu využiteľnosť a nižšiu tvorbu nepotrebného kreatinínu. Takisto neutralizuje kyselinu mliečnu.

Krea genic - ako predošlé dva novšie kreatíny sa pýši lepším vstrebávaním, ale aj stálosťou v krvi. Mala by s atak zvýšiť hladina ATP, čo zapríčiní, že budete o čosi silnejší a lepšie budete regenerovať po tréningu.

Kreatín fosfát - vznikol spojením kreatínu s molekulami fosfátu. To pomáha zvýšiť svalovú hmotu bez viazania vody a rozšíriť vlásočnice, vďaka čomu sa dosiahne lepší prenos ADP (vytvorenej z ATP) do buniek.

Kreatín malát - vzniká spojením troch molekúl kreatínu a jednej molekuly kyseliny jablčnej. Je lepšie rozpustný vo vode a zabraňuje možným žalúdočným problémom.

Kreatín Pyruvirát - pyruvirát má schopnosť zvýšiť množstvo dostupnej energie svalov a takisto viac vplýva na pálenie tukov. Kreatín Pyruvirát tak pomáha budovať svalovú hmotu a spaľovať tuky súčasne.

Kreatín ester - ide o kreatín monohydrát s viazaným esterom, čo zvyšuje schopnosť kreatínu prenikať stenami buniek. Zvyšuje teda efektivitu vstrebávania a odstraňuje nadúvanie. Netreba pritom užívať ani cukry.

Kreatín HCL - pýši sa osvedčenou rozpustnosťou a nemá žiadne vedľajšie účinky. Ide o najčistejší kreatín, s veľmi dobrou vstrebateľnosťou a hodí sa aj do diét.

Mg - kreatín chelát - podobne ako predošlé verzie sľubuje lepšie absorbovanie, viac energie a menej kreatinínu a žalúdočných komplikácií. Nepotrebujete pri ňom konzumovať ani cukry.

Ďalšie druhy

Existuje ešte viacero známych foriem kreatínu, ale tie už nie sú také rozšírené ani významne efektívnejšie, a tak sa nimi nebudeme veľmi zaťažovať. Zaradiť medzi ne môžeme kreatín tatrát, kreatín citrát, kreatín HMB, kreatín orotát, kreatín nitrát, kreatín AKG, kreatín glukonát a iné. Vidíte, že ich je požehnane.

Aký kreatín si vybrať?

Väčšina výskumov týkajúcich sa kreatínu bola robená na základných a najlacnejších formách. V tomto prípade však pojem lacný neznamená aj menej kvalitný. Preto, ak začínate alebo sa rozhodujete s tesnejším rozpočtom, siahnite po klasickom monohydráte. Je lacný a má preukázané výsledky. Uistite sa, že ho máte mikrolizovaný, ktorý sa efektívnejšie absorbuje.

Hoci monohydrát nie je perfektný a jeho menšie nedostatky novšie formy minimalizujú alebo odstraňujú, v konečnom dôsledku s nimi dosiahnete veľmi podobného až rovnakého výsledku. Majú lákavé mená, pekné etikety, no sú drahšie. Musíte si vy zvážiť, či vám za to z ekonomického hľadiska stoja. Majú svoje výhody, ale ani zďaleka až také výrazné.

Letný režim, pôvodne z : 10.7.2013


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist