InstagramFacebookYoutube
Výživa

Paleo diéta

26. augusta 2016
Paleo diéta
Dnes si povieme niečo o Paleo diéte, ktorá sa stáva čoraz populárnejšou hlavne na západe. Hneď na úvod však treba skonštatovať, že v podstate ide viac o životný štýl ako diétu v pravom slove zmysle. O životný štýl, ktorý čerpá svoje základy z dávnej minulosti.

„Paleo“ je totiž skrátka pre „paleontologický“, a tak už by mohlo byť zrejmé, že bude vychádzať z doby, kedy človek ešte býval v jaskyniach a ako nástroje používal kamene. Preto sa inak označuje aj za diétu doby kamennej.

Základným princípom tohto druhu stravovania je, že sa konzumujú len jedlá, ktoré boli človeku dostupné v období paleolitu. Budete tak jesť len to, čo bolo prirodzené aj pre ľudí v období pred tisícmi rokmi. Ak vtedy niečo jesť nemohli, nemali by ste to jesť ani vy.

Článok pokračuje pod reklamou


Zástancovia diéty tvrdia, že ide o veľmi zdravý spôsobom stravovania, ktorý aj vďaka našej genetike udržiava telo štíhle, silné a plné energie. Opiera sa aj o mnoho výskumy, ktoré moderný spôsob stravovania plný spracovaných jedál označujú za pôvod rôznych ochorení.

Za tvorcu paleo diéty sa pokladá doktor Loren Cordain z Coloradskej univerzity, ktorý tvrdí, že telo človeka dodnes nie je prispôsobené jedeniu niektorých moderných potravín, a preto je náchylné k rôznym ochoreniam. Cordain ju odporúča aplikovať na skúšku minimálne na dva týždne vkuse. Ak sa osvedčí, môžete ju o čosi natiahnuť a využívať raz za čas.

Výhody paleo diéty

Pri paleo diéty prijímate len nutrične kvalitné biopotraviny, nemusíte sa báť príjmu akéhokoľvek ovocia, môžete prijímať živočíšne tuky a ľubovoľné mäso. Nedôjde pri nej k stavu, že by ste boli hladní a poskytne vám dostatok energie a sily na fungovanie. Vedie tiež k chudnutiu a má mnoho zdravotných účinkov - redukcia alergií, protizápalové účinky, zlepšenie stavu pleti a zubov, zlepšenie spánkového cyklu.

Nástrahy paleo diéty

Najpodstatnejšími nevýhodami paleotickej diéty sú jej jednostrannosť, relatívna finančná náročnosť a nedostatok potrebných látok pre telo. Niektoré vitamíny a minerály sa preto pri nej musia dopĺňať výživovými doplnkami. Navyše nevyhovuje ľudom, ktorí nemajú radi mäso alebo sa nezaobídu bez mliečnych výrobkov.

Čo jesť a čomu sa vyhnúť?

Čo môžeme konzumovať: ovocie, zeleninu, chudé druhy mäsa (zvieratá boli vtedy divoké, takže ich mäso nemalo toľko tukov ako teraz), morské plody, orechy, semená, zdravé tuky a vodu.

Čo nemôžeme konzumovať: mliečne výrobky, obilniny, priemyslovo spracované jedlá a cukry, strukoviny, škroby, sladené nápoje a alkohol.

Aj napriek početným výhodám sa neodporúča prejsť na paleo diéty dlhodobo, ak si neviete pokryť nedostatočné dôležité látky. Ak sa však chcete zbaviť nadbytočných kilogramov, môžete ju na kratšie obdobie vyskúšať a nemusíte sa mučiť bežnými prísnymi redukčnými diétami. Takisto sa viac odporúča mladším ľuďom, ktorých netrápia žiadne vážnejšie ochorenia.

Letný režim, pôvodne z 23.7.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist